Tüberküloz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

487

Ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, titreme, göğüs ağrısı, öksürük ve kan tükürme bulguları seyreder. PPD testi pozitifleşir. Mikrobu alan kişilerin çoğu hiçbir zaman aktif hastalık geliştirmezler, onun yerine hafif, belirtisiz seyreden ve kendi kendini sınırlayan bir enfeksiyon geçirirler. Bağışıklık sistemi bakterinin çoğalmasını durduramazsa tüberküloz basili aktif hale gelir. Hastalık bazı kişiler mikrobu aldıktan kısa bir süre sonra, bazılarında ise daha sonra bağışıklık sitemleri zayıfladığında ortaya çıkar. Bebekler ve küçük çocuklarda bağışıklık sistemi genelde zayıftır.

 

Tüberkiloz Etkeni: Mycobacretium Tuberculosisdir. Bu bakteri genellikle akciğerde hastalık yapar. Fakat vücudun herhangi bir bölgesinde de hastalık yapabilir.(kemiklerde, böbreklerde karaciğer, kemik iliği, beyin ve deride.)

 

^
Tüberküloz Teşhisi ve Tanısı – Tüberküloz Nasıl Anlaşılır ?
Balgam kültürü yapılır ve verem basili aranır. Röntgen filmleri çekilir.

^
Tüberküloz Korunma ve Tedavi
BGC (Bacille Clamette Guerinin) aşısı yapılır. İlk 2 ay içiresindeki bebeklerde verem aşısı PPD (tüberkülin) testi yapılmadan uygulanır, daha ileri dönemde tüberkülin testi yapılarak sonucu negatif olan çocuklara uygulanır. BCG aşısı, diğer aşılarla aynı zamanda uygulanabilir.
Tedavi düzenli ve istikrarlı olmak zorundadır. Bir yıl gibi uzun süre tedaviye kontrollerle devam edilir. Tedavide ; İNH (İzoniazid), Cittazon, PAS, Rifamicine, Streptemiycine, Kapreomisin, Pireazinamid ve Ethambutol gibi ilaçlar uygulanır.
^
Diyet
Hastanın beslenmesinde; protein, vitamin ve kaloriden zengin sulu bir diyet ayarlanır. Sigara ve alkol kesinlikle yasaklanır.

 

Nelerdir ?

^

Hastalık etkeninin aktive olmasını tetikleyen faktörler vardır. Ya hastalıklar sosyo-ekonomik düzeyi düşük bir yaşantıya sahiptirler ya da gece yaşantısı, alkol ve sigara içilen ortamlarda bulunuyor veya kullanıyorlardır. Bazen de ailede aktif tüberkiloz vakası vardır.
Tüberkiloz basilinin havada aslı kaldığı damlacıklar aracılığı ile solunum yolu ile bulaşır. Daha az olmakla birlikte hasta kişinin basilini taşıyan vücut sıvıları ile direkt teması ile de bulaşır.
Tbc basili solunum yoluyla alındıktan sonra akciğerde yerleşir ve çoğalmaya başlar. Basil daha sonra akciğerden kana ve dolayısıyla omurlar, böbrekler ve beyin gibi vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir.
Akciğerde meydana gelen tüberkiloz bulaşıcıdır. Diğer bölgelerde oluşan tüberkiloz genellikle bulaşıcı değildir. Tüberkiloz geçiren kişiler hastalıklarını genellikle günlük temasta bulundukları aile,  iş arkadaşları ve diğer arkadaşlarına bulaştırabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.