Operatör Doktor Nedir? Doçent Doktor Nedir? Farkları Nelerdir?

Doktorların farklı unvanları pek çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Doktorların kullandığı unvanlar sadece tıp okuyanlarda değil farklı bölümlerde okuyanlarda da karşımıza gelir. Peki bu unvanların hangisi daha kıdemlidir ve hangi anlama gelir? ? Profesör doktor doçent doktor ? ? Pratisyen Hekim, Operatör Doktor, Uzman Doktor, Doçent Doktor, Profesor Doktor , Operatör ile Uzman farkı hiç merak ettiniz mi? İşte uzman doktor ile operatör doktor arasındaki farklar:

opetor-ve-uzman-doktor

Doktor deyince akla ilk gelen 6 yıllık tıp bölümünü bitirenler gelir. 6 yılın ardından uzmanlaşmak için bir bölüm belirlenir ve bu bölüm için 4-5 yılı aşkın bir süre asistan doktorluk yapılır, 4-5 yılın sonunda dahiliye uzmanı, göğüs hastalıkları, KBB, kardiyoloji uzmanı gibi unvanlar ele edilir. Üniversite hastanelerinde akademisyen olarak çalışmak isteyen doktorlar aldıkları bu eğitimlerle birlikte Yardımcı Doçent (Yrd. Doç) olarak göreve başlarlar.

Doktorların yükselmek için girdikleri sınavlara  Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) denir.

Operatör Doktor,Doçent Doktor Nedir? Farkları Nelerdir

Belli aralıklarla tecrübe süresini dolduran doktorlar yapılacak olan sınavlara atılırlar. Bu sınavlardan başarılı puan alanlar Doçent unvanını elde ederler. Her aşama için belli süreler ve bu sürelerin sonunda belli sınavlar olur. Her aşama için aynı yol izlenmelidir. Yardımcı doçentlikten direk doçentliğe geçiş yapılamaz.

Prof nedir, doç nedir

Beli süre ve makalelerle birlikte Doçent Doktorlar Profesör olabilmek için tekrar sınav girerler. Girdikleri sınavda başarılı olanlar Profesör Doçent Doktor unvanını elde ederler. Bu aşamalar anlatırken kolay olsa da sınavların zorluğu oldukça fazladır. Her kademede daha fazla bilgiye sahip olurken, öğrenilecek bilgi giderek azalır. Bu bir piramide benzer. Piramidin alt kısmı oldukça geniştir ve daha fazla bilgi yer alır. Üst kısımlara çıktıkça bilgi birikimi ve kaliteli bilgi artarken öğrenilecek bilgi azalır.

İlginizi Çekebilir  EFT saatleri ne zaman? – Tüm Bankalar

Operatör Doktor ve Uzman Doktor Farkları

Tıp Branşları 3 başlık altında incelenir. Bunlar;

  • Temel Bilimler=Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Anatomi gibi bölümleri içerir.
  • Dahili Bilimler= Dahiliye, Çocuk ve Göğüs hastalıkları
  • Cerrahi Bilimler = Genel Cerrahi , Kadın Doğum ve Ortopedi bölümlerini içerir.

Operatör Uzman Fark Tablosu

 

Operatör Doktor Yazılışı

Opr. Dr

Uzman Doktor Yazılışı

Uzm. Dr.

Yardımcı Doçent Doktor Yazılışı

Yard. Doç., Yrd. Doç.

 

Başka Hangi Alanlarda Kullanılır?

Doçent, yardımcı doçent, profesör gibi unvanlar sadece Tıp bölümünü bitirenlere verilmez. Üniversite’de eğitim veren öğretmenlere belli aralıklarla girdikleri sınavların sonucun da bu unvanlar verilir.

 

Güncelleme: Yardımcı Doçentlik kaldırılsa da, yerine gelen sistemde sadece ismi değiştirilmiştir. Şartları, tanımı ve koşulları aynen geçerlidir.

Gelen arama terimleri:

  • Operatör Doktor ve Uzman Doktor Farkları
  • Operatör Doktor Nedir
  • Doçent Doktor Nedir
  • Uzman Doktor Yazılışı
  • operatör doktor mu profesör mü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.