Muhabbet Kuşunun Sizi Sevip Sevmediğini Anlama Yolları

Muhabbet kuşlarının eğitilmesi çok kolay ve bir o kadar da eğlencelidir. Bu yüzden muhabbet kuşunuzun sizleri sevip sevmediğini anlayabilmeniz için, ve aranızı daha iyi tutabilmeniz için bir kaç ipucu verelim.

1- Kuşunuzun sizinle ilgilendiğine dikkat edin.

 Yem kutusunu doldururken sizden kaçmıyorsa sizi sevdiğini ve sizinle bağlantı kurmak istediğinin açık bir göstergesidir. Kuşunuz elinize nazikçe vurursa, vücudunuza tırmanıyorsa, sersemlemiş ve boynunuza sürtüyorsa sizi çok sevdiğini ve sizin yanınızda güvende olduğunu hissediyordur.

1 23


2- Kuşunun kanatlarına bak.

Genellikle bir kuşun kanatlarını bir uçuş aracı olarak düşünüyoruz, ancak   birçok kuş kanatlarını bir beden dili olarak kullanıyor. Bazen kendi kanatlarını çırpıyorsa, yerinde uçmaya çalışmak gibi görünebilir, kuşunuz ile olan ilişkinizin iyi bir işaretidir. Kanat çırpma, kuşların insanlar etrafında mutluluğu göstermesinin bir yolu.

 

 

 

Muhabbet kuşu sevgisi
Muhabbet kuşu sevgisi

3 – Kuşunun kuyruğuna dikkat et.

Kuyruğu tüyleri de olabilir. Bir kuş kuyruğunu (bir köpeğin kuyruğuna benzer şekilde) oynatıyorsa genellikle kuşunuzun sizi görmekten mutluluk duyduğu anlamına gelir, ancak kuşunuz kendisini rahatlatmak için de bunu yaptığı görülebilir. Benzer şekilde, kuyruğu yukarı ve aşağı çevirmek, genellikle mutluluk göstergesi olarak düşünülür ve kuşunuzun sizi sevdiğinin bir işareti olarak gösterilir.

kuyruk sallayan sevgi gösterisi
kuyruk sallayan sevgi gösterisi

4 – Kuşunuzun vücut duruşuna dikkat edin.

Bazen kendi etrafında döndüğü zaman, kendinizi nasıl hissettiği hakkında çok şey söyleyebilir. Vücut duruşunu, kanat ve kuyruk dalgalanmaları gibi vücut dilinin ayrı parçaları ile birlikte almak, çevrenizdeki kuş konfor seviyeniz hakkında daha iyi bir resim elde etmenize yardımcı olabilir.

 • Rahat, sert olmayan bir duruşta olan bir kuş, tipik olarak, insan etrafında mutlu ve rahattır.
 • Kafası “başını saran” kuşa “başını salladığın da” insana doğru başını “sallayan” bir kuş, o kişinin etrafında rahattır ve başını okşayabilirsiniz veya sevilmek istediği için, başını sallıyor olabilir.
 • Kopuk tüylerleri olan kuşlar ve huzursuz, her türlü sert vücut duruşu genellikle rahatsızlık, hoşnutsuzluk veya bir insanın etrafında bir güven eksikliği yaşıyordur.  Kuşunuz bu şekilde davranıyorsa, ona zaman vermek en iyisidir. Etrafınızda henüz rahat olmadı ya da yaptığınız bir şeyden hoşlanmıyor. Yanlış yaptığınızı öğrenin ve o hatadan kurtulun.
Muhabbet kuşu hakkında bilgi
Muhabbet kuşu hakkında bilgi

5 – Kuşunun gözlerine dikkat et.

Insan gözleri ışık veya karanlığa yanıt olarak genişler ve daralırlarken, bir kuyruksuz köpeğin gözleri kuşun ruh hali ve ortamına fiziksel bir tepki olarak boyutta değişiklik yapabilir. Gözlerin genişlemesi ve sabitleme (gözlerin daraltılması) kuş tarafından kontrol edilir ve tipik olarak heyecanı veya mutluluğu gösterir, ancak bu davranışlar da korku ya da endişe belirtisi olabilir.

 • Bakarken gözlerinin genişlemesi ve daralması, büyük ihtimalle senden hoşlandığını ve ailenizi değerlendireceğini gösteriyor.
Muhabbet kuşu gözlerinin anlamı
Muhabbet kuşu gözlerinin anlamı

6 – Kuşunun baş aşağı durup kaçmadığını gözlemleyin.

Ters asılı kuşlar için yaygın bir uygulamadır. Genellikle kuşlar mutlu olduklarında ve kendilerini güvende hissettiklerinde yaparlar, çünkü bu pozisyon kuşu savunmasız bırakmaya eğilimlidir. Kuşunuz yanınızda baş aşağı sarkarsa, o sizi sevdiğinin ve size güvenmesinin bir işareti olabilir.

İlginizi Çekebilir  Evde Papağan Yetiştirme Önerileri (Beslenmesi, Bakımı ve Sağlığı)
Muhabbet kuşu niye ters durur
Muhabbet kuşu niye ters durur

7 – Kuşların gaga ve kafa hareketlerine dikkat edin.

Kuşlar gagalarını fiziksel görevlerden mesaj iletmeye kadar çeşitli amaçlarla kullanıyorlar. Kuşunuz aşağıdaki etkinliklerden herhangi birini yerine getiriyorsa, bu genelde çevrenizdeki mutluluk ve rahatlığın bir işaretidir.

 • Gagayı öğütmek gibi soldan sağa taşlama, kuşlar’da bir mutluluk işaretidir.
 • Aslında ısırmadan gagayı ağınıza getirmesi, kuşların sizinle veya birbiriyle oynamasının bir yoludur. Kuşunuz, gagasıyla hafifçe ağzını sıkıyorsa, sizi gerçekten ısırmaya çalışmazsa, muhtemelen bir şefkatin belirtisidir.
Muhabbet kuşunun sevi gösterisi
Muhabbet kuşunun sevi gösterisi

8 – Herhangi bir konuşma, şarkı söyleme veya ıslık çalmaya dikkat edin.

Bu üç vokalizasyon, yuvasının üzerin de bu tepkileri gösteriyorsa evinizde memnun ve mutlu olduğunun ortak bir işaretidir. Kuşunuz çok sesli ise, özellikle de odaya girdiğinizde, kuşunuzun sizi sevdiğinin iyi bir işaretidir.

Muhabbet kuşunun şarkı söylemesi
Muhabbet kuşunun şarkı söylemesi

9 – Gagasında gevezelik veya hırıltı varmı dinleyin.

Gevezelik ve sersemletme her zaman iyi olmasa da; Bazı kuşlar, bu sesleri yumuşak ve sessiz hale getirir. Kuşunuz nasıl oynuyor olursa olsun, genelde onun içeriği olduğu ve sizinle etkileşimde bulunmak veya oynamak istediğini gösteren bir işarettir.

muhabbet kuşu sersemliği
muhabbet kuşu sersemliği

10 – Dil çıkarmasına dikkat edin.

Tek yönlü kuşunuz, gagayla beraber karşı dilini çıkartarak sevilmek veya kafesten çıkmak istediği için yapabilir. Yemek yerken kutunun çevresinde dilini çıkartıyorsa, o genellikle sizi sevdiğinin bir işaretidir ve onunla daha fazla etkileşimde bulunmanızı ister.

muhabbet kuşu dil çıkartması
muhabbet kuşu dil çıkartması

11 – Kuşunuzun fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.

Kuşunuzun suyunu doldurmayı unutmak ve yemini vermeyi unutmak çok tehlikeli olabilir ve Kuşun genel mutluluk ve güveni azaltabilir. Her zaman kuşunuz için yeterince temiz içme suyu olduğundan emin olun ve ona uygun bir yiyecek verdiğiniz den emin olun.

 • Kuşunuzun tohumlara, tahıllara, fasulye, sebze, besleyici peletlere ve ara sıra meyvelere erişebildiğinden emin olun.
 • Kuşa çikolata, avokado, tuzlu gıdalar, sarımsak, soğan veya herhangi bir insan aperatif yiyeceklerini VERMEYİNİZ.
muhabbet kuşu için zararlı olan şeyler
muhabbet kuşu için zararlı olan şeyler

12 – Kendini güvende hissettir.

Kuşunuz, kafesini evinizde bir ev olarak görüyor. Kuş kafesini olabildiğince konforlu hale getirmek, evinde daha güvenli hissetmenize yardımcı olur ve size karşı daha fazla özenli hissetmesine yardımcı olabilir.

 • Kuş kafesinin yeterince büyük olduğundan emin olun. Ayrıca, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın, sahip olabileceğiniz diğer evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde ve televizyonlar ve radyo gibi gürültülü veya gürültülü kaynaklardan uzak tutun.
muhabbet kuşu kafes düzeni nasıl olmalı
muhabbet kuşu kafes düzeni nasıl olmalı

13 – Kuşunuza oyuncaklar verin. 

Muhabbet kuşları oynamayı seven hayvanlardır, oyun onlar için oldukça çok eğlencelidir. Bu yüzden ona, oynayabiliceği oyuncaklar verin.

 • Kafesinin için de tırmanmasına izin veren oyuncakların yanısıra renkli ve gürültülü oyuncakların da bulunduğundan emin olun.
 • Kafes içinde salıncak ekleyin ve kafeste bol miktarda boş alan olduğundan emin olun.
 • Çiğnemek için güvenli olan tahta oyuncaklar al. Ahşap bileşenlere sahip oyuncakları veya ısırılabilecek ve çiğnenecek sert, sağlam toplar arayın.
muhabbet kuşu oyuncakları
muhabbet kuşu oyuncakları

14 – Size güvenecek şekilde teşvik edin.

Kuşunuzu güveli ve güvende olduğunu göstermekle bunu yapabilirsiniz. Kuşunuza sık sık seslenin ve rahatlatıcı, sakin tonlar kullanın. Kuşunuzun kafesin dışında yemek yemesine ve oynamasına izin vermeli ve kendisinin sizinle etkileşime girmesini için teşvik etmelisiniz. Zamanla, kuşun etrafınızda güvenli ve rahat hissedecektir ve size sevgini göstermeye başlıyıca ve sizinle oynayacaktır.

muhabbet kuşu sevgi gösterisi
muhabbet kuşu sevgi gösterisi

 

 

15 Yorum

  1. Kuşlar hisli canlılardır ve severlerse bunu yazımızda bahsettiğim şekillerde gösterirler. Sizin adınıza sevindim.

 1. benim kuşum daha önce fiziksel şiddet gördü bu yukardakilerden sadece hırlıyor elimden yemek yiyor onu dışarı çıkarınca baya konuşuyor falan ama çoğunu yapmıyor beni sevmesini istiyorum ??

  1. daha önceki sahipinden şiddet görmüş bize alıştı mı bilmiyorum bizi seviyordur inşallah

  2. Merhaba,

   Sizi sevmesi için hepsini yapmasına gerek yok. sizinle oynuyor ve yanınıza geliyor ise, ona zaman ayırın ve eğlenceli aktiviteler yapın

 2. Ben kuşumu aldığımda cok küçüktü. Kafasinda tüyler yeni çıkıyordu. Kafesin kapağını açık biraktim ve duvara çarpıp ayağını kırdı. Şimdi 3 aylık oldu. Sürekli elimizde. Konuşuyoruz. kafesi dışında sehbanin üstüne ona oyun alani yaptım. Ama genelde oyundan sonra topluyorum ve siliyorum. Bugün yikanmasi için tabakta suyun icine koydum. Cok istekli değildi. Korkmuş olabilir. Bu aksam oyun oynarken oyuncakları bırakıp yanıma geldi. Ben konuştukca karşımda uyukladı bana sokuldu. Ben konusurken pür dikkat benimle göz kontagi kuruyor. Diğer yetiskin kuslar gibi neşeli olsun istiyorum ama genelde sessiz. Canı mı yanıyor.. küçük olduğu icin mi böyle bilmiyorum. Birde yem dışında hiçbirşey yemiyor. Gagasına değdirsem bile istemiyor. Onu nasık mutlu edebilirim bilmiyorum.

 3. Merhaba. Kuşu daha yeni aldık yavru 1 aylık falanmış çok üzgün ne yapabilirim onu mutlu etmek için.

  1. merhaba

   onun hoşuna gidebilecek bir aktivite edininin, evde gezmesi, uçması yada oynayabileceği bir top olabilir

 4. İki yetişkin kuş aldık ama bizden çok korkuyolar kafesin yanına yaklaşınca kaçıyolar ne yapabilrim

 5. İki yetişkin kuş aldık ama bizden çok korkuyorlar kafesin yanına yaklaşınca kaçıyorlar ne yapabilirim

  1. merhaba, Kuşlara elinizle yem vermeyi deneyin. arada kolunuzu kafesin içine bırakıp hiç hareket ettirmeyin. İki tane almanız işinizi zorlaştıracaktır. İki kuş olunca insanlara alışmaları zor olacaktır. Kolay gelsin.

 6. Kuşumu daha bu gün aldım satıcı sevebileceğimi ele alışık olduğunu söyledi ama ne zaman sevsem tüylerini kabartıyor ve gagasını açıp kapıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu