Köpeğinizi Sosyalleştirmenin Yolları

Merhaba! Sizlere köpeğinizi sosyalleştirebilmeniz için, bir kaç önemli ipucu vereceğiz :)!

Köpeğinizi sosyalleştirme
Köpeğinizi sosyalleştirme

Son birkaç yılda, köpek sahipleri ve yetiştiriciler arasında köpek yavrusu sosyalleşmesi güncel bir konu haline geldi.   Bu çok iyi bir şey, çünkü sosyalleşme, herhangi bir köpeğin hayatını önemli ölçüde artırabilir. Çeşitli türler üzerinde çok sayıda çalışma yapılmıştır ve sonuçlar tutarlı-aktif olarak sosyalleşmiş hayvanlarda daha büyük beyin kütlesi ve dendritik dallara sahiptir, çok daha üstün problem çözme eğilimleri vardır, daha dostça ve daha eğlencelidirler ve yeni durumlara daha fazla stressiz ve daha eminler.

 

Ne yazık ki,   birçok kişi sosyalleşmenin önemli olduğunu fark etmiş ve bu yüzden onu daha çok yapıyoruz, ancak düşünüldüğün de ya da sosyalleşmek için “nasıl” araştırma yapılmalı ve böylece aslında durum ve negatif durum  yoluyla köpeklerin güvenini azalıyor çok zaman geçirdiğim için  değil yeni uyarılara yanlış maruz kalma durumu olduğu içindir. Bunu iyi yapıyorsanız, hemen hemen fazla sosyalleşme yapamazsınız, ancak strese neden oluyorsanız veya köpeğinize aşırı yük bindirmekten korkuyorsanız.

 

Bu yazı, bir yavruyu dört haftadan on beş yaşına kadar nasıl sosyalleştireceğimizin genel ilkesine değinecek.   Daha erken sosyalleşme de çok önemli olmakla birlikte, farklı ilkeler de uygulanır.

 

Sosyalleşmeyle uğraşmaktaki amacınız, hayvana korkunç bir yer olmadığını, eğlencenin keyif ve zevkle dolu olduğu ve yeni manzaraların ve seslerin iyi şeylerin geleceği anlamına geldiğini göstermektir. Toplumsallaşma ayrı bir etkinlik değildir – bu hiç bitmeyen bir süreçtir. Elbette, sosyalleşmeye başlayacağınız günlerdir, diğerlerin de sosyalleşmeyeceksin, ama hayvan daima yanındaysa, dünyaya nasıl tepki vereceğini öğrenir ve korkunç olabilecek insanları ve eşyaları her zaman görmek için size ihtiyaç duyucaktır ve sonra onlara yenilikler keyif vermeyecek şekilde tanıtmak için zaman ayırın.

Köpek nasıl sosyalleştirilir
Köpek nasıl sosyalleştirilir

Sosyalleşmeyle ilgili pek çok farklı teknik var ve bunların hepsini farklı zamanlarda kullanmalısınız. Gerçekten de, her bir sosyalleşme fırsatı boyunca nasıl çalıştığım, uyarıya, hayvana, ruh halime, ruh haline vb. Bağlı olarak biraz farklıdır. Gerçek sanat, hangi tekniğin kullanılacağına karar vermede yatar ve ben de birkaç öneri sunabilirim Gerçek şu ki, sizin tarafınızdan çok fazla sezgi ve empati gerektirir-bazen sizin nazik anlayışınıza ihtiyaç duyacaktır, bazen güçlü neredeyse güçlü liderliğinize ihtiyaç duyacaktır ve size ne hissetmek ve okumak zorundasınız Her an hayvanınızın ihtiyacı var ve bu zorlu olabilir. Ama geliştirilebilen bir yetenektir! Emin değilseniz, deneyimli bir eğitmen veya davranışçı veya hatta gözlemci bir arkadaşın izlemeye gelmesini ve ikinci bir görüş sunmasını düşünün.Veya o an ki yaptığınız çalışmaları kendiniz video ya kaydederek daha sonra, yavaş yavaş videoyu inceleyip tepkileri ve vicut dili hareketlerin den neler hissetiğini anlmaya çalışabilirsiniz.

 

Bazı kullanışlı yöntemleri özetlemeden önce aklınızda bulundurmanız gereken genel ilkeler şunlardır:

 

 

 • Hayvanı kendi kaderini kontrol etmesini sağla. Bununla ilgili çok ilginç bazı çalışmalar yapılıyor, ancak temel gerçek şu: Çoğu hayvan için, güvenin kontrol sahibi olduklarını bilmekten kaynaklandığından, uyarıların mesafesini ve yoğunluğunu değiştirme yeteneklerini ortadan kaldırdığınızda korku uyandırıyorsunuz.Çevresinde olabildiğince çok sayıda yanıtlayıcı uyarı yaratarak sosyalleşmeye başlamadan evde de bu konuda çalışabilirsiniz. Uyarıcıları itme, çekme, kazma, ilerleme, geri çekme ve değiştirme öğrendikçe o kadar çok emin olur. (Bu konuyla ilgili en ilginç araştırmalardan biri, aynı ortamlarda yetiştirilen iki grup sıçanın bulunduğu, her grubun çekme kolu ve düğmeleri basmaktı.A Grupunda, kollar ve düğmeler ışığa, seslere, yiyeceklere, suya vs. neden oldu. B grubunda, kollar hiçbir şey yapmadı; su, yiyecek, ışıklar ve sesler A Grubu’ndaki kollar ve düğmeler tarafından kontrol edildi. Böylece her iki grubun da aynı ödülleri ve uyaranları vardı ancak yalnızca A Grubu değişikliğe neden olabilir 60 günde, Yeni ortamlarda test edildi ve Grup A ilgi çekici, meraklı ve stres altındaki gruplardı, oysa B Grubu vurgulanmış ve keşfedilmemişti.Birkaç tür üzerinde benzer sonuçlar veren benzer çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar popülerleşmiştir. Köpek eğitimi terimi “çaresizlik öğrenildi.”)
İlginizi Çekebilir  Kedilerde Görülen Mide Hastalıkları ve Kusma

 

 

 • Hayvanınızın kendi kaderini kontrol etmesine izin verilmesi fikrinin aksine, hayvanınızın sizi korku ya da panik içerisinden sürüklemesini istemiyorsunuzdur. Bunun anahtarı, onu asla paniklemeyeceği için çok hızlı yaklaştırmak değil. Bırakın birkaç adım geriye çekme şansını verin, ancak sizi sürüklemesine izin vermeyin.Kendisini sınırlamak zorunda kalacağınız herhangi bir durumdan kaçının; sizi bir düşman olarak değil, bir müttefik ve bir lider olarak görmesi gerekir.

 

 • Güvenli ve sakin olun. Siz lidersiniz ve rahat bir güven sergilemelisiniz.

 

 • Korkuyu takviye etme. Korkuyorsa ona destek verin, ancak korku dolu durumunu pekiştirmediğinize dikkat edin. Orada oturmayın ve ona korkunç davranıp davranmamaya özen gösterin. Uyarıyı korkmayacağı zaman olana kadar azaltın ve elde etmeye çalıştığınız emin davranışını pekiştirin.

 

 

 • Gevşek güvenini güçlendirin. Toplumsallaşma yaparken, belirli bir davranıştan çok daha fazla psikolojik bir devlet düzenliyorsunuz demektir. Bu, yalnızca yaptıklarına değil, nasıl hissettiğine dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Gözleri gevşediğinde kasları açılır, ödüllendirmek istediğiniz nefes derinleşir.

 

 • Taklit etmesi için kendine güvenen bir köpek al.

 

 • Bu işlem sırasında herhangi bir şey düzeltmeyin ya da bağırmayın.

 

 

Dediğim gibi birçok farklı teknik var, ancak bunların çoğu birkaç temel metodolojiden türetilmiştir:

köpek eğitim sanatı
köpek eğitim sanatı

 

 1. Köpeğinizi, uyarılmasın dan rahatsız olduğuna inandığınız menzilin hemen dışındaki bir mesafede yeni bir uyarana maruz bırakın ve onunla sakin ama hareketli oyunlar oynayın.Uyarıcıya her yaklaştığında, yemekle ya da oyunla ödüllendir. Ayrıca uzaklaşın (birçok kişi hata yapıyor). Onlara bir ödül vermek için hayvanı bir adım daha yaklaştırmazsınız – bir adım daha yaklaşmalarına izin veriyorsunuz ve sonra uyarıyı telafi ediyorsunuz. Bunu yaparak, iki şeyi yerine getiriyorsunuz – seçimlerini ödüllendirmek için baskı yapıyorsun; ödülü elde etmek için onu uyarana doğru hareket ettirmek için ona yükleniyorsun. Bunu bir süre uygularsan, hayvanı daha yakından ve yakına götürürsün ve hayvanda bir sorun çıkmadan durdurursun. Ertesi gün tekrar geliyorsun ve dün başladıklarından biraz daha yakınlaşmaya başlıyorsun ve dün bittiğin zamana biraz daha yaklaşırsın. Bunu muamele etmek veya oyuncak yapmak veya övmek istemek için hayvanı esasen yüksek gürültüye veya garip görünümlü nesneye veya kişiye çekene kadar birçok farklı uyarı ile bunu tekrar tekrar yaparsınız.

 

 

 1. Birinci yöntemle yakından ilişkili olan, tedavi / geri çekilme oyunu-rahatlama bölgesinin kenarında bir şahsa sahip olmak ve onunla bir ısınma hareketi yapmaktır.Tedaviyi almak için ilerlediğinde, kişinin geri adım atmasını sağlayın. İleriye doğru ilerledikçe ödülü aldığını ve bir kişinin çok yakın olmasının toplumsal baskısının rahatlığını öğretin.

 

 

 1. İlkin hemen hemen karşısında – sadece uyaranı görmezden gelip sağdan yürürsünüz.Bu tekniğin anahtarı, fark etmeyeceği mesafeden bir milim daha yakın mesafede yürümek istediğinizdir. O kadar yakınlaşmak istemiyorsun, sana karşı savaşır; yalnızca onun farkında olduğuna yakından bakmak istersiniz; onun kararlılığını asla gerçekleştiremeyecek kadar kararlı olmak istersiniz. Sabaha karşı ve kendinize doğru sanki orada hiçbir şey yokmuş gibi yürürsünüz.

 

 1. İlk ikisinin bir kombinasyonu – eşik mesafesinde bir yerde oturursunuz ve sadece uyarıcıyı unutana kadar hayvanı ve muhtemelen başka bir hayvan ile oynarsınız.Daha yakınlaşmaya çalışmazsanız, beyninizi uyarı ile güvenli bir mesafede doyurursunuz.

 

 1. Uyarıcılardan uzaktayken hayvan eşi olmayan davranışlarınızı eşik mesafesinde uygulayabilmeniz için eğitin.Zihinsel, görsel ve duygusal katılımını gerektiren kendime özgün ve yenilikçi gibi etkinliklerden özellikle hoşlanıyorum.

 

 1. Köpeğinizi ipucunda dinlenmek ve yeni durumlarda uygulamak için aktif olarak eğitin.

 

köpek nasıl eğitilir
köpek nasıl eğitilir

Köpeğiniz iyi gidiyorsa, işlemi mümkün olduğunca çok yerde tekrarlayın-veteriner hekimliği ofisi, alışveriş merkezi, havaalanı otoparkı, asansör, vakum, fan, blender, yüksek sesler, yanıp sönen ışıklar, okul oyun alanı, yaratıcı olun ve ona her öğretin Yeni deneyim eğlenceli ve güvenli olabiliceğini anlatın.!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu