Evde Su Kaplumbağası Nasıl Bakılır?

Günümüzde evinde hayvan besleyen insanlarımızın sayısı oldukça artıyor. Özellikle yalnız yaşayan insanlarımız, evlerinde kendilerine arkadaş edinebilmek için çeşitli türlerde hayvan alarak besleyebiliyorlar. Tabii ki her hayvanında kendine özel bakım stratejileri var. Örneğin son zamanlarda oldukça sıklaşan su kaplumbağaları hem tatlılıklarıyla hem de fazla yer kaplamayışlarıyla insanlar tarafından sıkça beslenen hayvanlar kategorisine girebiliyor. Peki evde su kaplumbağası besleyebilmek için neler yapmamız gerekiyor?

evde-kaplumbaga-bakmak
evde-kaplumbaga-bakmak

Su Kaplumbağası İçin Yaşam Alanı Oluşturmak

Evinizde besleyeceğiniz su kaplumbağası için, ilk olarak ona özel bir yaşam alanı oluşturmalısınız. Pet shoplara giderek onlara uygun fanuslardan ve akvaryumlardan almalısınız.Su kaplumbağası sahibi olduktan sonra, evinizde herhangi bir boş cama veya leğene yaşam alanı oluşturmak, hayvanı hem sıkıntıya sokacaktır hem de hayvanın sağlığı açısından asla tavsiye edilmemektedir.Su kaplumbağaları girdikleri ortamda hem suya hem de karaya büyük ölçüde ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden alacağınız akvaryumu biraz geniş tutmalı ve aynı zamanda içerisine taş yığınları ilave etmelisiniz. Bir müddet yüzen su kaplumbağası, kayaların üzerine çıkarak kendisini dinlendirmek isteyecektir. Hayvanın dinlenme aşamasında datırnakları törpülenecektir. Bir diğer ve önemli husus da sıcaklık ortamıdır. Akvaryumun içerisine mutlaka küçük bir ısıtıcı ilave etmelisiniz. Aynı zamanda kaplumbağanın kayaya çıktığında üşümemesi için isebir spot lamba koyabilirsiniz. Spot lambayı öğlen yakıp, akşamları söndürerek gece gündüz hissi de yaratabilirsiniz.

Su kaplumbağanız çok hızlı büyüyeceği ve gelişme göstereceği için, ilk baştan hiçbir masraftan kaçınmanıza gerek yok. Yani gidip direkt büyük bir akvaryum ve gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Su kaplumbağaları oldukça kirli hayvanlar oldukları için, filtre suyun temiz olmasına özen göstermeli, filtreleri düzenli olarak temizlemelisiniz.

Ev Ortamında Su Kaplumbağası Nasıl Bakılır?

Su kaplumbağalarının oldukça kirli hayvanlar olduklarını, en başından belirtmemizde fayda var. Aynı zamanda bu kir oranı, hayvan büyüdükçe daha da artış gösterecektir. Bu hususa dayanarak, kaplumbağanızın suyunu mutlaka düzenli olarak değiştirmelisiniz ve ortamın aşırı kirlenmesini engellemelisiniz. Bunun dışında kaplumbağanın ekstra bir bakıma ve temizliğe ihtiyacı yoktur. İsteğe bağlı diş fırçasıyla, kabuğunu temizleyerek hayvanın daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Su kaplumbağaları hızla büyüdüğü için, bir akvaryumun içerisinde bulunabilecek ideal hayvan sayısı 1 ile 3 arasındadır. Aynı zamanda kaplumbağalar, çok da sosyal canlılar olmamakla beraber diğer kaplumbağaları dışlayarak çoğu zaman onlarla kavga bile edebilirler. Su kaplumbağalarını sürekli dışarı çıkarıp sevmek istediğiniz zaman, enfeksiyon riski oranını oldukça arttırırsınız.

İlginizi Çekebilir  Dinozorların nesli nasıl tükenmiştir?

 

Cinsiyetleri Nasıl Anlaşılır?

2 evde kaplumbaga bakmak
2-evde-kaplumbaga-bakmak

Yavru su kaplumbağaların cinsiyetlerini anlayabilmek kesinlikle mümkün değildir. Bu konu hakkında hayvanı size satan kişiden hiçbir fikir beklemeyiniz. Çünkü su kaplumbağaları 1 yılını doldurduklarında cinsiyetlerini belli ederler. Erkek cinslerin tırnakları dişi cinslere göre uzun olmaktadır. Aynı zamanda kuyruklarının içerisinde cinsel organları bulunduğu için isekuyrukları dişinin kuyruklarına göre kalın ve uzundur.

 

 

Su Kaplumbağaları Nasıl Beslenir?

Su kaplumbağaları da tıpkı balıklar gibi oldukça iştahlı canlılardır.Sularına ne atarsanız atın, onları ayırt etmeden büyük bir iştahla yiyeceklerdir. Fakat siz yine de her önünüze geleni atmayın. Çünkü hayvan enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalabilir. Et yemeyi oldukça seven su kaplumbağalarına, vereceğiniz yemleri oldukça ufak parçalar halinde suyuna atmalısınız. Böyle yaparsanız, hayvanın yeme fonksiyonunu kolaylaştırabilirsiniz. Yem olarak genellikle farklı firmalar tarafından hazır olarak satılan yemleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu yemler, kurutulmuş kurtçuklardan oluşur ve kaplumbağanız bu yemi oldukça sevecektir.

Tüm bu adımları uygularsanız, minik kaplumbağanızı büyüterek onunla uzun yıllar boyunca arkadaşlık edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu