Kedilerde Görülen Mide Hastalıkları ve Kusma

435

Kediler, belirli aralıklarla midelerinde bulunan tüy yumaklarını dışarıya atabilmek adına kendi kendilerini kustururlar. Kusma durumunun sürekli olması altında bazı sağlık sorunlarının yer almasına neden olabilmektedir. Sebebini bilmediğiniz bir hastalık nedeni ile kediniz sürekli kusuyor, midesi ile ilgili sorunlar yaşıyor ise bir an önce veteriner desteği almanız gerekmektedir. Aksi halde minik dostunuzun ihmalleriniz nedeni ile hayatını kaybetmesine neden olabilirsiniz.

Kedinizin kustuğunu fark ettiğiniz andan itibaren bir şey yemesine ya da içmesine kesinlikle izin vermeyiniz. Kusma sebepleri arasında bozulmuş yada zehirlenmeye sebep oluşturabilecek mamaların olduğunu belirtmek istiyoruz. Kusmanın ardından kediniz yemek isterse bu durum besinlerle alakalı değildir. Alternatif olarak üşütmeye bağlı olarak da çeşitli hastalıkların bu duruma sebep olduğunu belirtmek istiyoruz. Beslenme konusunda birkaç şeye daha değinmek istiyoruz. Kedinizin alışık olduğu mama ve besinler dışında hiçbir şekilde ek bir madde yemesine izin vermeyiniz. Sıklıkla gördüğümüz salam, sosis gibi maddeler ile kedinizi beslemeye kalkarsanız midenin bu maddelerini kabul etmeyeceğini görebilirsiniz.

Veteriner kontrolü kusmalar için en doğru tahminlerin öğrenilebileceği bir alan olarak düşünülmelidir. Birçok hastalığın altında yer alan iç ve dış parazitler, kedilerin midelerinin bozulmasına ve kusmalarına neden olan etmenler arasında gizli bir süt görevi görmektedir. Bazı kediler, üşütmeleri sonucunda böbrek hastalıkları ile mücadele etmek zorunda kalabiliyorlar. Bu soruna en doğru tedavi be ilaç destekleri yine veterinerler tarafından önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.