Giresun’da Nereler Gezilmeli?

Giresun’da gezilecek görülecek yerler için sizlere güzel bir liste hazırladık. Giresun’un doğal güzellikleri, yaylaları ve Giresun’daki tarihi yerlerden oluşan bir listemiz var.

Giresun’da Gezilecek Yerler: Giresun’da Nereler Gezilmeli?

Karadeniz’in, kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve tarihi varlıkları ile görülmeye değer kentlerinden biri olan Giresun, özellikle de yayla turizminin geliştiği bir şehirdir. Yaylalarla birlikte tarihi mekanları, plajları ve gelenekselliğini kaybetmemiş yaşamı ile kendine görenleri hayran bırakıyor.

Giresun’da Gezilecek Müzeler

Giresun’lu Kurtuluş Savaşı’nda savaşan gazi ve şehitlere ait hatıraların ve savaşa ait anıların sergilendiği Kuvayi Milliye ve Osman Ağa Müzesi Giresun’da gezebileceğiniz müzelerdendir, içinde antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri sergilenen ve 18. yüzyılda yapılan Giresun Müzesi (Gogora Müzesi) de görebilirsiniz.

Giresun’da Gezilecek Kaleler

Geziniz sırasında şehre hakim tepeler üzerine kurulu Giresun kalelerini gezebilirsiniz. Bedrama Kalesi, Giresun Kalesi, Tirebolu Kalesi hem tarihi önemi hem de eşsiz manzaraları ile görülmeye değer yapılardandır.

Giresun’da Gezilecek Yaylalar

Karadeniz’de yayla turizminin en geliştiği illerden biri Giresun’dur. Giresun’un onlarca yaylası bulunur, yaylaları özellikle bahar ve yaz aylarında gezmek, sizlere eşsiz bir keyif verecektir. Paşakonağı Yaylası, Gölyanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Bektaş Yaylası, Kulakkaya Yaylası ve Kümbet Yaylası Giresun’da görmenizi önerdiğimiz yaylalar arasındadır.

Giresun Adası

Karadeniz’in iki adasından biri olan Giresun Adası Giresun’un turistik noktalarından biridir. doğal güzelliklerin yanı sıra ada da sur kalıntıları, kuleler ve manastırlar da bulunur. Günübirlik olarak limandan kalkan teknelerle Giresun Adası’na gidebilirsiniz.

Giresun’da Gidilecek Plajlar

Giresun’da yaz aylarında bulunacaksanız Giresun Plajı’nı keşfetmenizi ve Karadeniz’in tadını çıkarmanızı öneririz. Arif Kumaş Plajı, Belediye Plajı, Emniyet Plajı, Tabya Plajı, Jandarma Plajı tertemiz sahil şeridine sahip olan Giresun’da denize girebileceğiniz plajlar arasındadır.

Giresun’da Gezilecek Görülecek Yerler Listesi

Tirebolu Kalesi

M.Ö. 13-15. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Tirebolu Kalesi, aynı zamanda enfes bir deniz manzarasına sahip… Giresun’a uğradığınızda görülmesi gereken yerlerden birisi… Tirebolu, Giresun’un en şirin ilçelerinden birisi… Tirebolu’ya yolunuz düşerse, Tirebolu Kalesinden başka , antik bir kale olan Bedrama Kalesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi)

Gogora Kilisesi, Giresun’un 18. yüzyıl eserlerinden biridir. 1988 yılında kilise müze olarak düzenlenmiştir. Kilise günümüzde Giresun Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Tunç çağından Hititlere, Helenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı dönemine ait birçok eser Giresun Müzesi’nde bulunmaktadır. Giysiler, silahlar, para örnekleri, taş kabartmalar ve daha birçok tarihi parçayı göreceğiniz Giresun Müzesi, Merkez ilçede Sokakbaşı’nda bulunmaktadır.

Kulakkaya Yaylası

Giresun’da gezilecek görülecek yerler listemize bir yayla ile devam edelim. Kulakkaya Yaylası, Karadeniz’in benzersiz havasına ve güzelliğine eşlik eder. Yaylanın ilginç bir güzelliği vardır, 45 km Giresun il merkezine uzaklıktadır. Hala bölgenin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olma özelliğini de korumaktadır.

Bektaş Yaylası ve Kümbet Yaylası karşılaştırıldığında; Kulakkaya Yaylası’nın rakımı daha düşüktür ve uzun yaşanır mevsimler. Kolay ulaşımı sayesinde aynı zamanda günübirlik geziler için oldukça elverişlidir ve bu durum çok ziyaret almasına yol açar.

Gezinize Giresun Kulakkaya Yaylası’nı ekleyip, unutamayacağınız saatleri muhteşem bir doğanın içinde geçirebilirsiniz. Fotoğraf makinenizle adım attığınız her güzelliği çekebilirsiniz.

Kök Ev

Duroğlu Beldesi Akçalı Köyü’nde bulunan Kök Ev, Giresun’da ziyaret edebileceğiniz otantik yerlerden birisi… Küçük bir lelalesi olan harika bir mesire alanından söz ediyoruz. Giresun’da en güzel yemek yenilecek mekanlarından birisi burada yer alıyor… Hem keyifli bir doğa gezisi, hem de harika bir yemek için ideal bir adres…

Giresun-Dereli yolundan giderken, Duroğlu Beldesi’ni 1 km kadar geçtikten sonra, tarihi köprünün oradan sağa dönülür. İleride ikiye ayrılan yolda tekrar sağ yoldan devam edilir. Duroğlu Beldesi’ne yaklaşık 8-9 km uzaklıkta yer alır, Kök Ev…

İlginizi Çekebilir  Ordu Gezilecek Yerler: Orduda Nereye Gidilir?

Giresun Mavi Göl

  Giresun’da gezilecek yerler listemize muhtemelen şimdiye kadar görüp duymadığınız bir yer ile devam edelim… Giresun’un Dereli ilçesinde bulunan Mavi Göl, maden sularının birikmesi ile oluşuyor ve harika bir renge sahip… Fotoğraf meraklılarının özellikle ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

Giresun Karagöl

Giresun’da büyük bir göl bulunmamaktadır. Giresun’un en meşhur gölleri, buzul gölleridir. Karagöl Dağı’nda bulunan Karagöl, bölgenin en popüler gölüdür diyebiliriz… Keyifli bir doğa yürüyüşü ile buraya ulaşmak, Giresun gezinize renk katacaktır…

Paşakonağı Yaylası

Paşakonağı Yaylası, Giresun’un yeşil alanlarından birini gözler önüne serer. Bulancak ilçesi sınırlarındaki Kovanlık beldesinde bulunur.

Hem temiz havasıyla yayla dinlendirecek hem de sahip olduğu güzellikle fotoğraf makinenize yansıyacak noktalardandır. Turistler tarafından Paşakonağı Yaylası’nın sürekli ziyaret edilmesinin en önemli nedenleri arasında beyaz, mor ve sarı açalyalar ile içerisinde yer alan vadilerdeki şelalelere sahip olmasıdır.

Her köşesinde Paşakonağı Yaylası farklı bir güzelliğe şahit olmanızı sağlayacağı için şehirde yapacağınız en güzel gezilerden biri olacaktır. 5 km’lik bir mesafede yaylada konaklayabileceğiniz bir tesis yer alıyor. İsterseniz kamp yapmak için çadırda kurabilirsiniz.

Giresun Kalesi

Giresun’da gezilecek yerler listesinde sıra Giresun Kalesi’nde… Kalesi, Giresun’un tarihi mekanlarından biridir. Kente hakim bir tepede Giresun Kalesi yer alır. Roma ve Helenistik dönemi ile tarihlendirilir ve bronz duvarlı kale olarak antik kaynaklarda isimlendirilir. Kalede Giresun halkı çeşitli etkinlikler yapar.

Kaleyi Giresun gezinizde ziyaret edebilir ve günümüze gelen kalıntılarına şahit olabilirsiniz. Giresun Kalesi Karadeniz’in turistik gezi alanlarından biridir ve sizleri bekliyor.

Seyyid Vakkas Türbesi

Giresun’un Fatih Sultan Mehmet döneminde alınmasında faydaları görülen uç beyi Seyid Vakkas’a ait olan türbe, olayın olduğu 15. yüzyılda değil, 19. yüzyılda yapılmıştır.

Bektaş Yaylası

Bektaş Yaylası, Giresun’un yaylaları arasında bulunur, yerli ve yabancı turistlerin yıl içerisinde ziyaret ettiği önemli bir noktadır. Yaylada, çok ziyaret edildiğinden dolayı iki yıldızlı bir otel vardır.

Bektaş Yaylası, Giresun’un Dereli ilçesinde bulunur, 56 km il merkezine uzaklıktadır. Doğa yürüyüşlerini burada yapanlar için park bulunmaktadır ve eğer doğa aşığıysanız Bektaş Yaylası’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Yörede aynı zamanda; elektrik, su ve telefon altyapı hizmetleri bulunur. Turizm açısından Giresun’un oldukça önemli bir yeri vardır ve gezinizin en güzel parçalarından biri yaylası olacak. şehrin diğer yaylaları arasında bu arada Kümbet Yaylası ve Kulakkaya Yaylası’nı da ziyaret etmelisiniz. Sizleri güzel bir Karadeniz gezisi bekliyor.

Hacı Hüseyin Camisi

1594 yılında Çobanoğlu Hacı Hüseyin tarafından inşa ettirilmiştir.

Kümbet Yaylası, Giresun’un en popüler yerleri arasındadır. 60 km il merkezine uzaklıktadır ve önemli turizm alanlarından biridir.

Kümbet Yaylası’na iki şekilde ulaşabilirsiniz. Giresun-Dereli’den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden 60 km sonra gidebilir ya da Şebinkarahisar yolundan gidip İkisu-Uzundere üzerinden gidebilirsiniz. Gün içerisinde burada mangal keyfi yapabilirsiniz. Kümbet Yaylası gür ormanlarla ve çiçeklerle bezenmiştir ve bunun yanı sıra şenlikler de yapılmaktadır. Şenliklere çevre yaylalardan halk ve obalarda bulunan aileler gelir. Her sene Kümbet Yaylası şenlikleri Temmuz ayının ilk hafta sonunda yapılır. Kümbet Yaylası’nı Giresun’daki gezinize dahil ederek bol oksijenli ortamda yeni yerler keşfedebilirsiniz. Giresun Adası, Kulakkaya Yaylası, Bektaş Yaylası ve Hacı Hüseyin Camisi’ni Giresun gezinize ekleyebilirsiniz.

Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası, Türkiye’nin benzersiz coğrafyasında bulunur.

Oldukça da turizm açısından önemlidir. Karadeniz’i yıl içerisinde ziyaret eden yerli-yabancı turistlerin uğrak yeridir, şenlikleriyle insanları her yıl temmuz ayında eğlendirir. Temmuz ayının 3. cumartesi günü birçok köy ve obadan gelenlerin birlikte kutladığı Sis Dağı Şenlikleri gerçekleştirilir. Bu bölge aynı zamanda C statüsünde Milli Park olarak kabul edilmiştir. Sis Dağı Yaylası, Giresun İli Görele ilçesinin en büyük dağı olan Aladağ’ın yüksek kesimlerinde kalır. Sizleri yaylası keşiflerle dolu yolculuğa davet ediyor. Güzelliği ile Karadeniz’in en güzel parçalarından olan bölge sizleri büyüleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu