Arabayı Kim Buldu? İlk Arabanın İcadı

Otomobilin icadı, Tüm dünya için en büyük icatlardan biri olarak sayılabilir. İcat edilmesi için önce atların kullanılması, daha sonra tekerleğin icat edilmesi gerektir. Arabanın icadı bir günde yada bir yılda gerçekleşmedi, fikrin ortaya çıkması ve gerekli malzemelerin yapılması yüz yıllar sürdü. Araba, bir ihtiyaç olduğu için icat edildi. Aslında günümüzde kullanılan tüm teknolojilerin ortaya çıkma sebebi, ihtiyaç ve hayal gücüdür. Kullanılan tüm eşyalar önce bir hayalle başladı.

Otomobilin icadı
Otomobilin icadı

İlk Otomobil Nasıl İcat Edildi?

İlk Otomobil, trenlerin kullanılması sonucu ortaya çıktı. İçten yanmalı trenlerin çalışma mekanizması küçültülerek ilk araba icat edildi. İlk olarak yapılan çalışmalarda 1705 yılında Thomas Newcomen ve 1760 senesinde James Watt maden ocaklarında kullanılması için buhar ile çalışan makineler yaptı. Bu makineler dünyanın ilk karadan aracı olarak bilinmektedir.

İlk Otomobil 3 Tekerlekli miydi?

Bir Fransız olan Nicholas Cugnot adlı bir kişi kendiliğinden çalışan bir makine tasarladı bu tasarım dünyada bir ilkti. Cugnot’un bu tasarısı 3 tekerlekliydi. Bu tasarım içinde büyük bir buhar kazanının yanmasıyla ortaya çıkan enerjiden faydalanarak hareket enerjisini sağlıyordu. Nicholas Cugnot’un ürettiği bu makine saatte 4 ile 5 km’lik bir mesafe kat edebiliyordu.

Ayrıca Cugnot’un bu buhar kazanlı aracın 20 km de bir doldurulması gerekiyordu. 1789 yılında bir Amerikan vatandaşı olan Oliver Evans kendi kendine hareket eden otomobil için Amerika’da patent aldı. Bu araç ise Cugnot’un ürettiği araç gibi üç tekerlekli değil, dört tekerlekliydi. Bu araç hem karada hemde suda hareket edebiliyordu. Fakat Evans’ın bu araç ile büyük bir sorunu vardı ağırlığı 21 tondu. Bu şekilde bir çok mucit arabanın geliştirilmesi için çalıştı ve bugünkü haline kadar geliştirildi.

İlginizi Çekebilir  Ses Kasetleri Nasıl Ortaya Çıktı? Kim Buldu?

Otomobilin İcadı İle Gelişen Sanayiler

Otomobilin icadı ile birlikte cam, kimya, metal ve petrol sanayisinde de gelişmeler yaşandı. Otomobiller ile birlikte insanlara bir çok gelir kapısı sunuldu. Bunlar galericilik, tamircilik, satış pazarlaması, oto yıkama tarzı yerler ile beraber insanlara gelir kapısı sunulmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu