Genel Kültür

Halı Nasıl Yıkanır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı nasıl yıkanır

Evlerimizin şıklığını ve rengini ortaya koymakta olan eşyalar arasında şüphesiz ki halılar yer alıyor. Odanın, salonların ve tüm noktaların çıplaklığını kapatırken, en güzel tasarımlardan seçimler yapıldığında da evin oldukça modern bir yapıya sahip olmasında yardımcı oluyor.

 

Halılarda bulunan bakterilerbakteri

Maalesef ölü deriler, kıl ve dökülen saçlar en çok olarak halılarımızın iç kısmalarında yer alıyor. Yine evlerimizde en çok kullanılan eşyalar arasında halılar yer alırken, sürekli olarak üzerinde gezinmek, toz ve kirden dolayı ilerleyen dönemlerde bakteri oluşumlarını ortaya çıkarmaktadır. Bunun için de düzenli olarak halı temizleme işlemlerinin yapılması sağlık açısından epey önemli oluyor. Peki, halı nasıl yıkanır sorularına nasıl bilgiler vermemiz gerekir?

 

Halı yıkama işlemleri

Eğer ki bahsedilen halılar, evde kendi imkânlarınız ile yıkanacaksa, elbette ki bunun için mekân seçimi oldukça önemlidir. Eğer ki fırsatınız var ise balkonlarınızda, yok ise geniş banyolarda bu işlemler mümkün olabilmektedir.

 

Temizlik ürünü seçimi

Genel olarak yıkanması gereken halılarda, elde yıkama toz deterjanları tercih ediliyor. Köpürtülerek halı fırçaları ile temizlik işlemleri başlatılarak, halının kirlenme durumuna göre birkaç kere tekrar edilmesi mümkün olabiliyor. Sonrasında ise bol su ile yıkayarak durulama işlemlerinin yapılması, suyunun çekilmesi ve kurumaya bırakılması ile birlikte adımlar tamamlanıyor. Peki, bu konuda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Halı yıkama da dikkat edilmesi gerekenler

Halılarda bulunan bakteri ve mikropların her ne kadar elde yıkama yöntemleri ile temizlenmesi tam olarak mümkün olmasa da, uygun halı fırçaları ile bu durum en aza indirilebilir.

Tercih edilecek olan kimyasal deterjanlar, halının yapısına zarar vermeyecek özelliklerde olması gerekiyor.

Eğer ki halılarınız, maddi değerleri yüksek olan halılar ise bu durumda halı yıkama firmalarından profesyonel destek almanız şart. Aksi durumda halıların yüzeyinde ve iç kısımlarında sorunlar yaşanabilmesi mümkün olacaktır.

Bunların yanı sıra halı nasıl yıkanır sorularınıza şu cevapları da ekleyebiliriz.

 

hijyenAğartıcı özellikli kimyasallardan uzak durun

Bazı tüketiciler, maalesef halılarından çıkaramadıkları lekeleri, ağır kimyasallar ile birlikte temizlemek istemektedir. Fakat bu durumda kullanılan çamaşır suyu ağartıcı özelliklerinden dolayı halı renklerine ve köklerine zarar vermektedir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Bunun için tercih edilen kimyasal temizlik ürünleri arasında ağartıcı özelliklerinin olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Tercih edilecek olan elde yıkama toz deterjanları ya da özel halı nasıl yıkanır ürünleri sizlere yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra durulama işlemleri ile birlikte kullanılan yumuşatıcılar hem hoş koku konusunda hem de halılarınızın daha yumuşak bir dokuya sahip olması konusunda tüketicilerine destek olabilecektir.

 

Profesyonel halı yıkama hizmetleri

Sizlerin uyguladığı yöntemler ile bakterilerden tamamen kurtulamadığınız düşüncesi elbette ki tedirgin olmanıza sebep olacaktır. Hele ki evde küçük çocuklarınız var ise sağlık şartları oldukça önemlidir. Bunun için de profesyonel halı yıkama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu hizmetler, halı yıkama firmaları dahilinde sizlere sunuluyor. Otomatik makineler ile birlikte el değmeden yıkanan halılar, köklerine kadar temizlenmekte ve su sıkma cihazları ile birlikte suyundan da kurtulmaktadır: Daha sonra özel kurutma odalarında kurutularak, uzun süre ıslak kalma durumunda ortaya çıkan koku da söz konusu olmamaktadır. Bunun için de elbette ki firma seçimi oldukça önemli.

 

Halı yıkama firması seçerken dikkat

Bazı firmalar maalesef yarı otomatik makineler ile bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Elbette ki bu fiyatlar daha uygun olsa da, tamamen otomatik olan makinelerde, uygun temizlik ürünlerinin seçimi yapıldığı bir firma daha profesyonel hizmet verecektir. Bunlara da dikkat ederek firma seçimi gerçekleştirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu