Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenmeli?

Son yıllarda temizlik ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmeye başlanan tay tüyü kumaşlar, koltuk ve sandalye kaplamalarında kullanılıyor. Aslen teknolojik bir yapısı olan bu kumaş türü, tay tüyüne benzediği için tay tüyü kumaş olarak adlandırılıyor. Peki tay tüyü kumaş, en kolay nasıl temizlenebilir?

tay tuyu temizleme
tay-tuyu-temizleme

Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü kumaş, genellikle son dönemlerde sandalye ve koltuk kaplamalarında kullanılmaya başlandı. Sıklaştırılmış bir yapıya sahip olan bu kumaş türü, herhangi bir dökülen sıvıyı kolayca emmediği için temizliği de rahat yapılabiliyor. Bu yüzden özellikle ev hanımları en çok tay tüyü kumaşı tercih ediyor. Peki tay tüyü kumaşı, en iyi şekilde nasıl temizleyebiliriz?

  • Koltuk üzerinde zamanla oluşan yoğun toz tabakasını dağıtmamak için, elektrikli süpürgenin uç kısmıyla süpürebilirsiniz. Daha sonra süpürgenin diğer aparatıyla da genel bir geçiş yapabilirsiniz.
  • Koltuğunuzun üzerinde herhangi bir leke yoksa, koltuğunuzu su yardımıyla silmeniz çok daha iyi olacaktır. Bir kova su doldurun ve bezi yoğun olmayacak şekilde ıslatın. Koltuğunuza çok bastırmadan yavaşça silmeye başlayın. Daha sonra nem problemi yaşanmaması için ise kuru bir bez yardımıyla koltuğunuzu kurutun.
  • Temizliğini yapacağınız koltuk veya sandalyelerde lekeler varsa, arap sabunu kullanmanız gerekecek. Bir kova suyun içerisinde arap sabununu iyice dağıtın ve bezi hafif ıslatarak sabunlu suyla silmeye başlayın. Daha sonrasında koltuğu veya sandalyeyi kurutmaya özen gösterin.

Tay Tüyü Kumaşta Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Tay tüyü kumaşlar, içerisinde bulundurduğu mikro kapsüller sayesinde kolayca temizlenmektedir. Mikro kapsüllerin özelliğini yitirmemesi için temizlik esnasında aşırı sıcak su ve kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının.
  2. Koltuğunuzun üzerinde oluşan lekeleri, çok fazla bekletmeden ve ertelemeden temizlemeye özen gösterin.
  3. Tay tüyü kumaşlar, sık bir yapıya sahiptir ve bu yüzden de dökülen sıvıları kolayca ememezler. Siz de koltuğunuza bir sıvı döküldüğü zaman beklemeyin ve sıvının aşağıya akmasını sağlayın. Çünkü sıvı, bir müddet bekledikten sonra mutlaka emilmeye başlayacaktır.
  4. Tay tüyü kumaşa sahip koltuk veya sandalye alırken, kaliteyi ön planda tutmaya özen gösterin. Satın alacağınız mağazadan, ürünün kalitesini gösteren belgeleri mutlaka inceleyin. Ayrıca kumaşın, firma garantisine sahip olup olmadığını da sorgulayın.
İlginizi Çekebilir  Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu