Sigortam Yok Nasıl Kredi Kartı Alabilirim

Günümüzde kredi kartı müracaatlarında ilkesel olarak ele alındığında düzenli ve sabit bir gelirinin olması aranan unsurların en başında gelmektedir. Bankaların öncelikli olarak baz aldığı kitle temelde bu çalışanlardan oluşmaktadır. Bu çalışanlarda genel manada kamu çalışanları ya da en az altı ay boyunca düzenli olarak özel sektör çalışanları olarak kategorize edilmektedir. Buna mukabil bu çalışanlara ulaşmak esas gaye olsa da finans bazında risk alarak bankalar tarafından düzenli; sabit nitelikte ve belirli bir işi olmayan gruplara da kredi kartı verilmesi yoluna gidilmektedir. Buradaki esas gaye aslında kredi kartı mağdurlarının sayıca fazlalığından kaynaklı spekülasyonların fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

 

 Neden Ödeme Güçlüğüne Düşülmektedir

Bu korku ve endişe temelde kredi kartı limiti oldukça yüksek olan birimdeki bireylerin; işlerinde bir kriz algısı neticesinde ödeme güçlüğüne düşmelerinden kaynaklanmaktadır. Ekonomi açısından gelir gider dengesinin bozulması haliyle de ödeme güçlüğü olarak yansımakta ve bu güçlük akabinde de sıkıntılar meydana gelmektedir. Bu da sektör olarak kredi kartlarının imajına negatif bir etkide bulunmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde gerek kullanım açısından gerekse de istatiksel bazda değerlendirildiğinde şu açıkça görülecektir ki; sigortası olmayan bireylerin olanlara göre kart kullanımında daha az sorunla karşı karşıya geldiği görülecektir.

 

 Limitin Kredi Kartı Kullanımına Etkisi

Bunda ise en önemli faktör bankalarca bu kesime oldukça düşük bir oranda limiti takdim edilmesi ve bu bireylerce de sürekli gelecek kaygısının ana etken olması nedeniyle bilinçli kullanımları sebep olmaktadır. Kredi kartı almak için sigorta tek başına yeterli gelmemektedir. Gösterge olarak ele alındığında öncelikler arasında sayılsa da bu kart alımında en önde gelen başat etkenlerin başında kredi notu gelmektedir. Bu not kişinin sicilini karina olarak ele almakta ve her müracaatında ilkesel olarak baz alınmaktadır. Bu not sayesinde kişinin sadık bir profilde olup olmadığı ve güvenilir karakterde olup olmadığı anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Ön Ödemeli Kartların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 

 Sigorta İstemeyen Bankalar

Bankalardan kredi kartı talebinde bulunurken olumlu olması açısından bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmesi elzem bir zarurettir. Mamafih her olumsuz müracaat kişinin sicilinde negatif bir reaksiyona sebebiyet verdiğinden ve bu da sahip olma edimini sürekli ertelenmesine neden olduğundan hayati nitelikte bulunmaktadır. Ülkemizde bu gruba yönelik kredi kartı veren bankaları somut olarak irdeleyecek olursak belli başlı özel bankların kredi kartlarını örnek gösterilebilir.

  • Odeabank
  • Akbank
  • Teb
  • İng Bank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Şekerbank
  • İş Bankası
  • Denizbank
  • Enpara.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu