SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

599

Yardımını Kimler Alabilir?

Çeyiz Parası, diğer bir deyişle devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı olarak bilinen uygulamasıdır. SGK’dan hali hazırda yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası alabilirler. Bu fırsattan yararlanabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yani yetim maaşınızın her ay düzenli olarak size veriliyor olması gerekmektedir, hak ettikleri halde yetim maaşı almayan vatandaşlarımız, Çeyiz Parası uygulamasına başvurma hakları bulunmaktadır. SGK Çeyiz Parası nasıl alınır? Bunun için kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne başvurmanız halinde aldığınız yetim maaşının 24 katı şeklinde evlilik yardımını alabilirsiniz.

SGK Çeyiz Parası İle İlgili 5510 Sayılı Kanun detayları;

“Evlenmeleri sebebiyle aylıklarının ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının evlenmek için talepte bulunmaları halinde almakta oldukları gelirlerin ve aylıkların iki yıllık tutarı ne kadarsa bir keze mahsus olmak üzere evlenme ödeneği dahilinde peşin olarak verilecektir. Evlenme ödeneği alan vatandaşlar aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde tekrar hak sahibi olunca, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylıkları bağlanmaz. Bu durumda olan vatandaşlar bu süre içinde Genel Sağlık Sigortalısı olarak görünürler. SSK Çeyiz Parası alan kişilerin gelir ve aylıkları çeyiz parası aldığı süre bitince tekrardan belirlenir.”

1 Yorum

  1. Evlendim sonramı çıkardılar, zaten her şey bizden sonra oluyor.şimdi öğrenim kredisini de ödedikten sonra onuda kaldırmaya kalkarlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.