ÖSYM ek yerleştirme başvuruları Ne Zaman? 2017 Üniversite boş kontenjanları

ÖSYM 24 Ağustos günü yaptığı açıklamayla ek yerleştirme başvurularının başladığını açıkladı. Yapılan açıklamada 2017 LYS tercihi yapıp yerleşmeyen adayların ek yerleşme başvurusunda bulunabileceğini belirtti. Ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılacak? İşte Üniversitelerin boş kalan kontejan sayıları

2017 Ek yerleştirme başvuruları 25 ağustos yani bugün itibariyle başladı. ÖSYM ek yerleştirme kontenjanları açıklandı. LYS başvuru yapıpta yerleşemeyen adaylar tercih işlemlerini boş kalan kontenjanlara göre gerçekleştirecek. ÖSYM tarafından Ek yerleştirme ücreti 15 TL olarak belirlendi, başvuru yapacak adaylar ücreti yatırmadan başvuruları kabul görmeyecektir. Son başvuru tarihi olarak 5 Eylül salı yani mesainin başladığı ilk gün son bulacak.

2017 ÖSYM EK YERLEŞTİRME BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için boş kontenjanlar açıklandı ve başvuruların bugün itibariyle başladı. Son başvuru tarihi 5 Eylül olarak ilan edildi. Başvurular sadece ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden yapılabilecek.

Boş kalan Üniversite kontenjanlarına 2017 LYS puanına göre yerleştirmeler yapılacak. LYS sınav puanlarının geçerlilik süresi sadece 1 yıldır ve yılda ek yerleştirme dahil sadece 2 defa yerleştirme yapılır.

2017 ÖSYM EK YERLEŞTİRME BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Ek yerleştirmeye başvuracak adayların 2017 ÖSYS’ye başvuru yapmış olma şartı aranıyor. 2017 yılında başvuru yapmayan adaylar Ek kontenjanlara yerleştirme talebinde bulunamayacak. Ek yerleştirme işlemi T.C kimlik numarası ve ÖSYM’den alınan şifre ile https://ais.osym.gov.tr İnternet sitesi üzerinden yapılacak. Başvuru yapmak isteyen adaylar kendilerine ayrılan bölümden en fazla 24 adet tercih yapabilecek. 24 tercihi doldurma zorunluluğu bulunmuyor, 24 tercihi geçmediği sürece adaylar diledikleri kadar tercih yapabilir.

İlginizi Çekebilir  EN İYİ FETHİYE PLAJLARI

 

2017 ÖSYM EK YERLEŞTİRME BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

ÖSYM tarafından  yerleştirme ücreti 15 TL olarak belirlendi. Başvuru ücretleri 6 Eylül gece yarısı yani 23.59 a kadar yatırılabilecek.

ÖSYM tarafından açıklanan ek kontenjan listesi yayınlandı. Yayınlanan listeye ulaşmak için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

http://www.osym.gov.tr/TR,13337/2017-osys-ek-yerlestirme–kilavuz-ve-tablolar.html

 

Başvuru sonucu ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden ilan edilecektir. Sonuçları görmek için https://sonuc.osyam.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Daha önce girmiş olduğunuz tüm sınavların ve başvuruların sonuçlarını da aynı link üzerinden görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu