Muhabbet Kuşunuza iyi bakmanın yolları

1 – Muhabbet kuşunu düzgün bir şekilde besleyin. İyi bir kuş yiyeceği çoğunlukla tohumlar ve taze meyve ve sebzelerden oluşur. Kuş yemininizi petshop’dan veya bakkaldan satın alabilirsiniz, bu kuşların yiyeceklerinin çoğunu telafi eder, fakat aynı zamanda kişniş yaprakları, yeşillikleri vb. Gibi diğer yiyecek türleriyle de destekleyebilirsiniz, diyette meyveleri de deneyebiliriz Sadece tohumdan seçilen bir diyet obeziteye neden olabilir.

  • Muhabbet kuşu avokado, çikolata, soğan, sarımsak, kafein, alkol veya insanların kullandığı gıdalar ile asla beslemeyin. Bunlar kuş için toksiktir.
  • Muhabbet kuşunuzun sulağında içilecek kadar su olduğundan emin olun. Kuş ne kadar su içeceğini bilir. Bakteri oluşumunu önlemek için suyu her gün değiştirin.
  • Bir keskin kemik ekle. Bu, muhabbet kuşları için doğal kalsiyum için iyi bir kaynaktır. Mineral çubuklu yemler de satın alınabilir. Bazı insanlar sıvı vitamin ve mineral takviyeleri kullanabilir, ancak bunlar taze meyve ve sebzelerden tüketilir.
2 – Muhabbet kuşunun kafesini haftada en az bir kez temizleyin. Bu, hastalıkları virüslerden uzak tutacaktır. Sadece hafif bulaşık sabunu ve suyla temizleyin ve kuşlar için yüzde yüz emin olmadığınız sürece herhangi bir temizlik ürünü kullanmaktan kaçının.
  • Kuşunuzu serin tutmak için hava püskürten (saç kurutma makinesi) v.s gibi araçlarla yaz ayların da düzenli olarak serinletin.
Muhabbet kuşu kafesi temizliği nasıl yapılır
Muhabbet kuşu kafesi temizliği nasıl yapılır

3 – Uyku için iyi ortamı yaratın. Uyumanın vakti geldiğinde kafesin üzerine hafif bir havlu veya battaniye atın. Yeterli havalandırma olduğundan emin olun – yani kuşunuzu boğmak istemiyorsunuz! Kuşun tırnakları kumaşa takılmıyıcağın dan emin olun.

  • Bu, gürültülü ortam olduğu zaman da yardımcı olur. Battaniye çoğu sesi susturacak ve soğuk havayı da dışarıda tutacak.
  • Eğer kuş dostunuz karanlıkta korkarsa, hafif bir gece ışığı ekleyin. Kuşunun paniğine kapılmasını önlersiniz. Kafes de uçabilir ve yaralanabilir.
İlginizi Çekebilir  Köpeğinizin alerji sorunlarını giderebiliceğiniz faydalı bilgiler
Muhabbet kuşunun uyku ortamının ayarlanması
Muhabbet kuşunun uyku ortamının ayarlanması

4- Sağlığını izlemeyi unutma. Check-up için muhabbet kuşunu yılda en az bir kere veteriner hekime götürün. Kuşunuz tuhaf davranırsa veya olağandışı bir şey bulursanız, mümkün olduğunca çabuk veteriner hekime gidin.

  • Anormal solunum, gözlerden veya gagadan deşarj, tüy üzerindeki mukus, anormal davranış ve kilo kaybına dikkat edin. Bu semptomlardan herhangi biri meydana gelirse, hemen veteriner hekimi arayın.
muhabbet kuşu sağlık kontrolü
muhabbet kuşu sağlık kontrolü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu