Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşunun Alışmasını Sağlama

1 – Bir aynanın artılarını ve eksilerini tartıyoruz. Kuşunuzun kafesine bir ayna eklenmesi kuşu saatlerce eğlendirir. Bakmak ve yansıtmaktan hoşlanıyorlar ancak potansiyel psikolojik hasarlarla ilgili tartışmaların bulunduğunun farkındalar. Şimdi ise, muhabbet kuşu alıştırma yolları adlı yazımıza geçebiliriz iyi okumalar. :)

  • Bir aynadan ziyade, ikinci bir kuş düşünün. Kuş, aileyi seviyor ve muhtemelen yeni bir arkadaşı ağırlıyor olacak.
  • Bir ayna, çoğunlukla erkeklerle birlikte olur, çoğu kez kadın muhabbet kuşları papağanların dostlarını beslemek için kusacakları ürün enfeksiyonlarına neden olurlar. Bir ayna (kuş besleme kuşağı) gerçek bir dostumdan gelmesi gereken geri bildirimi sağlamaz.
  • Bir aynayı takmaya karar verirseniz, bunun bir kafese sabitlendiği’nden ve kuşunuz için bir risk oluşturmadığından emin olun.
muhabbet kuşu alıştırma yolları
muhabbet kuşu alıştırma yolları

 

2 – Sık sık kuşun ile konuşup ve oynayın. Kuşunuz etkileşimi ve oyunları sevecek ve muhtemelen çok konuşkan olacak. Parmağınızı önünde hareket ettirin  başını aynı yönde sallıyorsa oynamayı seviyor ve çok aktif demektir.

muhabbet kuşu uçurma
muhabbet kuşu uçurma

 

3 – Boş bir odada uçsun!. Kuş sizin ve çevrenizin rahatlığı ile birlikte, tüm pencereleri ve kapakları kapalı bir odada uçmasına izin verebilirsiniz. Geri çağırmak için tüm ışıkları kapatın ve bir perde perdeyi açın, ancak pencerenin kapalı olması gerektiğini unutmayın. Kuşunuz ışığın yansıdığı perdeye doğru gidecek. Hafifçe tutun ve kafesin içine geri koyun.

  • Kuşun güvende olduğundan emin olun. Kedi veya köpeği uzaklaştırın ve olası kaçış yollarına dikkat edin.
  • Kendi hijyeninizi düşünün. İnsanların yerde  saç teli tüy gibi etkenleri olasılığı yüksektir. Halı kaplı bir odada uçmasına izin vermeyin. Düz bir yüzeyde dışkılar varsa, bir kağıt havluyu ıslatıp yüzeyi silerek temizleyebilirsiniz.

 

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu