Karpal Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

435

Karpal tünel sendromu günlük hayatta en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Bu rahatsızlığın bu kadar yaygınlaşmasının temelinde ellerimize gereken özeni gösterememiz yatmaktadır. Ellerimizin ardışık olarak bükülüp, gerilmesi karpal tünel sendromunun genel sebebi olarak karşımıza çıksa da kırığa bağlı (karpal kemik dislokasyonu) gibi birçok farklı parametre de karpal tünel sendromuna işaret etmektedir.

Özellikle bayanlarda görülen karpal tünel sendromunun, elin ardışık olarak bükülmesi ve düzleştirmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kalınlaşan bu ligament, basıya sebebiyet vererek hareket kısıtlılığı ve ağrıyla karşınıza çıkmaktadır. Bu nedenle dikkatli davranmanız ve el bileğinize dikkat etmelisiniz. Uzun süreli büküp, düzleştirme işlemi yaptığınız hareketlerde el bileğinizin aktifliğinde görevli kasların dinlenmesine izin vererek, ligamentin kalınlaşmasına engel olunuz.

Karpal tünel sendromunda genellikle bireyler en ağrılı dönemde uzmana danışarak tedavi programına dahil olmak isterler. Bu sebeple genelde ilk yaklaşım cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahalenin ardından kişiden kişiye değişen ve takriben 3-4 hafta kadar fizik tedavi gözlemlenir. Hal böyle olunca uzun bir rehabilitasyon süreci gözlemlenecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.