Karaciğeri Doğal Olarak Temizleyen Besinler

Ne kadar sağlıklı beslensek ve ne kadar temiz su içsek de günümüzde maalesef karaciğerimize toksinlerin girmesini engelleyemeyiz. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği gibi sebeplerden yine vücudumuza toksinler girer.

Karaciğerde yüksek toksin birikmesi, kronik yorgunluk, aşırı kuvvetsizlik, iltihaplar, sinüs ile ilgili sağlık sorunları, aşırı gaz ve şişme gibi sindirim problemleri, sivilce, ciltte kabarma, egzama ve aşırı miktarda cilt kuruluğu gibi sorunlarına yol açabilir.

Vücudumuzun bu tip sağlık sorunlarını engellemek için, karaciğerimizi toksinlerden temizlememiz gerekir. Bunun için de toksinlerden arındırıcı yiyecekleri daha fazla tüketmemiz gerekir.

İşte;

Karaciğeri temizleyen, toksinlerden arındıran besinler :

toksin aticiAvakado : Avakado, Glutatyon, C ve E vitamini açısından zengindir. Bu organik bileşenler zararlı maddeleri etkisiz hale getirip karaciğeri hasardan koruyan antioksidanlardır. Yine bu meyvede E ve K vitaminleri iltihap önleyici etkisiyle karaciğeri korur. Ayrıca bu meyvede kolesterol seviyenizi dengede tutan sağlıklı yağlar bulunmaktadır.

Ceviz : Arginin aminoasidi yönünden zengin ceviz, karaciğer için çok faydalı bir besindir. Arginin karaciğerin amonyaktan arındırılmasında önemli role sahiptir. Ceviz ayrıca karaciğerin arıtılmasına yardımcı olan Omega 3, yağ asitleri ve Glutatyon içerir. Ceviz antioksidanlarla yüklüdür ve toksit maddelerin atılmasına yardım eder. Bunun yanı sıra sağlıklı doymamış yağlar içeren ceviz, karaciğer yağlanmasını önler ve karaciğer hücrelerinin etrafındaki hücre zarını kuvvetlendirir.

Üzüm : Üzüm ihtiva ettiği yüksek miktardaki C vitamini ve vücudun kendi ürettiği en güçlü antioksidanlardan biri olan Glutatyon ile karaciğeri korur. Bedenimizde Glutatyon gerektiren pek çok işlem yapılmaktadır. Bu işlemlerden bazıları, bedene gereken protein ve kimyasalların üretimi, doku oluşturma ve tamir etme ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Zerdecal : Zerdeçalin içinde bulunan Kürkiümin çok güçlü bir antioksidan ve iltihap gidericidir. Bu bileşen aynı zamanda safra kanalının korunmasına faydalıdır. Safra akışını kolaylaştırdığından karaciğerin temiz kalmasını sağlar. Ayrıca, alkol ve toksinlerin karaciğere zarar veren bileşenlere dönüşmesini engelleyerek karaciğer hücrelerini korur.

İlginizi Çekebilir  Veba Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tadavi Yöntemleri Nelerdir?

Yemeğinize serpeceğiniz azıcık zerdeçal, sadece; bir baharat olmanın çok ötesinde muazzam faydalara sahiptir.

Sarımsak : Karaciğer temizliği için çok faydalı bir antioksidan olan selenyum sarımsakta bolca bulunmakta. Ayrıca içerdiği B6 vitamini iltihap gideren bir özelliğe sahip.

Sarımsaktaki faydalı aminoasitlerden biri olan Arginin damarları rahatlatır, böylelikle karaciğerde kan basıncından dolayı oluşan zorlamayı hafifletir.

Yeşil yapraklı sebzeler : Yeşil yapraklı sebzeler, çevreden aldığımız kimyasallar, metaller ve böcek ilaçlarını etkisiz hale getirdiği için faydalıdır.

Beslenmemizde ıspanak, kara hindiba ve rokaya daha sık yer vermelisiniz. Çünkü bu sebzeler safra akışını hızlandırır ve bedendeki atıkların giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca, kanın temizlenmesine faydalı olan pancarı da tüketebilirsiniz. Böylece karaciğerin çalışması ve bedendeki yapı maddelerinin üretimi hızlanacaktır.

Buna ek olarak brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli tüketebilirsiniz.

Toksinleri atmada faydalı emzimlerin üretimi açısından bu sebzeler gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu