Kansızlığa Ne İyi Gelir

Kansızlığa Ne iyi Gelir?

Kansızlığa iyi gelen pek çok besin vardır. Fakat bunlar kansızlığın sebebine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak kansızlık için kırmızı kan hücresinin üretiminde destekleyici olan demir, B12 vitamini ve folik asit bakımından zengin olan besinler önerilir. Demir kan ile birlikte oksijen taşımakla görevli hemoglobin proteinin üremesini sağlar. Kansızlık genelde beslenme bağlıdır. Çünkü vücudun kan üretimi için gerekli olan vitamin ve mineralleri almama sonucunda kansızlık ortaya çıkar. Ayrıca anemi, siroz, kanser gibi hastalıklar da kırmızı kan hücresi sayısını düşürür bu da kansızlığa yol açabilir. Bu yüzden kansızlık ciddiye alınmalıdır. Ayrıca kansızlığın altında yatan nedeni de en kısa sürede bir doktora giderek belirlenmesi gerekir. Nedeni ne olursa olsun kansızlık, günlük hayatı etkiler. Örneğin aşırı yorgunluk, kasılmalar, kaslarda güç kaybı, dikkat eksikliği gibi sorunlara yol açabilir.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-11-30 18:57:59Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Kırmızı kan hücresi sayısını arttırmak için mutlaka demir ve B12 başta olmak üzere vücudun ihtiyacı olan bütün vitamin ve minerallerin tam olarak alınması gerekir. Yani sadece demir ve B12 bakımından zengin olan besinler yerine diğer mineral ve vitamin içeren besinler de yemelisiniz. Kansızlık çeşitli seviyelerdedir ve bazı durumlarda sadece gıda yolu ile demir ve mineral almak yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda doktora danışarak demir ya da B12 takviyesi kullanabilirsiniz.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kuzu ciğeri; 100 gram kuzu ciğeri ile günlük ihtiyacınız olan demirin yaklaşık yarısını karşılamış olursunuz. B12 vitaminin ihtiyacınız olanından 12 katı kadar da B12 içerir. Aynı zamanda kuzu ciğeri A,K vitaminleri, çinko, bakır, manganez ve selenyum bakımından da zengin bir besindir.

Uskumru balığı; 100 gram uskumru balığı günlük ihtiyacınız olan B12’nin 3 katı kadar karşılar. Uskumru harici ton balığı, sardalye ve somon balığı da kansızlığa iyi gelen besinler arasında yer almaktadır.

Bu besinler gibi birçok besin kansızlığa iyi gelmektedir. Bu besinler; Sığır eti, kuzu eti, beyaz peynir, yumurta, brokoli, karalahana, kuru üzüm, ıspanak, zerdeçal, portakal ve muzdur.

İlginizi Çekebilir  Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu