Hazımsızlığa Ne İyi Gelir

HAZIMSIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Hazımsızlık midede hissedilen şişliktir. Hazımsızlık bir hastalık değildir ancak bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Ya da kişinin yanlış bir şekilde gerçekleştirdiği alışkanlıklarından dolayı ortaya çıkabilir. Çok ciddi bir durum olmasa bile kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren ve rahatsız edici bir durumdur. Hazımsızlık bazı alışkanlıkların değiştirilmesi ile önlenebilir ve bazı yöntemlerle rahatlama saplanabilir.

Hazımsızlığa ne iyi gelir sorusunu sormadan önce mutlaka hazımsızlığın nedenlerini bilmeniz gerekmektedir. Çünkü hazımsızlık nedenleri tespit edilir ve bu durum düzeltilebilirse mutlaka daha kalıcı bir çözüm sağlamış olacaksınız.

Hazımsızlığın nedenleri;

  • Hazımsızlık yanlış yeme şeklinden ve tüketilen yanlış gıdalardan kaynaklanabilir. Mesela hızlı yemek hazımsızlığa yol açacaktır. Bu nedenle yavaş yemeye ve hazmederek yemeye dikkat etmelisiniz.
  • Gazlı içecek ve kafeinli içecek tüketimini azaltmalısınız. Bu tarz içecekler hazımsızlığa neden olabilmektedir.
  • Alkol ve sigara kullanımına son vermeli ya da azaltmalısınız. Bu alışkanlıklar hazımsızlığa neden olabiliyor.
  • Stres ve duygusal çöküş ve yükselmeler hazımsızlığa yol açabilmektedir.
  • Ayrıca hazımsızlık safra kesesi taşı, mide kanseri, çok fazla ağrı kesici veya antibiyotik kullanma, ülser ve pankreas iltihabı gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Hazımsızlığın nedenleri tespit edilip bu davranışlara karşı dikkatinizi arttırarak daha sonra hazımsızlığa iyi gelen yiyecekleri tüketerek bu rahatsızlığı biraz daha hafifletebilirsiniz.

hazımsızlık
Hazımsızlık

Peki, hazımsızlığa ne iyi gelir?

  • İlk olarak hazımsızlık şikâyetinden kurulmak için spor yaparak midenizi ve vücudunuzu rahatlatmaya özen göstermelisiniz.
  • Hazımsızlık giderici çaylar içebilirsiniz. Bunların arasında,

Zencefil çayı, mide rahatsızlıklarına iyi gelen zencefil kontrollü bir şekilde kullanılırsa hazımsızlık problemi içinde yardımcınız olacaktır.

Rezene çayı, öğünlerinizin ardından tükettiğinizde hazmı kolaylaştırarak problemin önüne geçmiş olur.

Papatya çayı, mide kaslarını rahatlatmaya yönelik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle papatya çayını hazımsızlık şikâyetinizi hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Nane çayı, nanenin de karın ve bağırsak kaslarını gevşettiği bilinmekte olup hazımsızlık şikâyetleri için tüketimi uygundur.

  • Öğünlerinizde yoğurt tüketimi gerçekleştirmeniz hazımsızlığa ne iyi gelir sorusuna en güzel cevaplardan birisidir.
  • Kafeinsiz sıcak içecekler tüketerek ve özellikle öğünlerinize çorba ile başlamaya dikkat ederek hazımsızlık probleminizi hafifletebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Prostata Ne İyi Gelir

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu