Eğik Yazı Kalkıyor mu?

453

2005 yılında yürürlüğe giren , 2017 yılında yapılan açıklamalarla birlikte eğitim müfredatından kaldırılacağı belirtildi. Bu açıklamayla birlikte bir çok velinin yanı sıra zorlanan öğrencileri de sevindirdi.

2017 Yılında görev yapan Milli Eğitim Bakanı olan İsmet Yılmaz, 2017 mart ayında açıklama yaparak, “bitişik el yazısı’na son verileceğini, kaldırılan bitişik el yazısı yerine dik temel harfler kullanılacağını açıkladı.

Açıklamalara göre öğrenciler eğik yazı okumayı da bilecekler. Henüz yeni model tam olarak açıklanmasa da, eğik yazıda zorlanan öğrencilerin, artık zorlanmadan yazı yazabileceği ve hızlı bir şekilde okumalarını geliştirebileceği bir çok öğretmenin ortak görüşüdür.

Yıllardır tartışmalara konu olan ilk çıktığı günde çok tartışılan eğik yazı, ilerleyen süreçlerden bu yana bir çok pedegog tarafından kaldırılması önerilsede dikkate alınmadı. 2016-2017 eğitim yılında değerlendirme yapıldı ve gelen değerlendirmelerde %99 gibi bir oranla “eğik yazı kaldırılsın” denildiği öğrenildi.

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı itibariyle artık ilk okuma yazma eğitiminde eğik yazıya yer verilmediği bilgi paylaşıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.