Dolaşım Sistemi Nasıl Çalışır?

Canlılarda Dolaşım; Damarlarınızda bulunan kanın vücutta yer değiştirmesini sağlayan sisteme verilen addır. Dolaşım sistemi organları kalp, akciğerler ve şüphesiz kanallarınız olan damarlarınızdır. Dolaşım sistemi kan hareketine iki farklı çeşit getirir. Temiz kan pompalanması ve kirli kanın toplanıp temizlenip ayrıştırarak akciğerlere yollanmasıdır.

Dolaşım Sistemi
Dolaşım Sistemi

Temiz kan dolaşımı kalbinizin sol kulakçığına gelir ve oradan da sol karıncığa geçiş yapar. Aort yani en büyük atardamar yardımıyla çıkış yaparak bütün vücuda yayılır. Bu olaya büyük dolaşım denir. Çünkü pompalanan kan 30 saniye içinde vücudun her yerine ulaşmış vaziyettedir.

 

Kirli kan dolaşımı ise vücutta dolaşımını tamamlamış, oksijen seviyesi düşmüş ya da tamamen bitmiş olan kirli kanın önce kalbin sağ kulakçığına gelmesi ve sonrasında sağ karıncığa geçerek akciğere yönlendirilir. Akciğerde havayla buluşan kan, içindeki karbon gibi gazları dışarıya verir ve yerine temiz oksijen depolar. Bu işlem kılcal damarlar sayesinde yapılır. Bu dolaşıma ise küçük dolaşım adı verilmiştir. Toplamda 6 saniye kadar sürmektedir.

Dilerseniz Dolaşım sistemini yazımıza eklediğimiz aşağıda yer alan animasyon yardımıyla daha iyi öğrenebilirsiniz.


Dolaşım sistemi kanalları nelerdir?

Dolaşım sistemi kalp, damar sistemi ve kandan oluşan üçü bölüme ayrılmaktadır. Bu organlar ve maddelerden en az biri hatalı olursa, vücut hata verir ve hastalıklar ortaya çıkar.

 

Kalp: Akciğerlerinizin arasında yer alan ve göğüs boşluğunu dolduran, 4 odalı kas kütlesine kalp adı verilir. Kasılma ve gevşeme hareketleri yaparak damalara kan pompalar. Bu sayede damarların içerisinde dolaşım olur.

 

Damarlar: Vücudunuzu saran kalın, ince ve kılcal taşıma borularına verilen isim damardır. Toplardamar, atardamar ve kılcal damarlar olmak üzere üçe ayrılırlar. Atardamarlar kalp tarafından pompalanmış kanı vücuda iletir. Toplardamar ise organlardaki kanı toplar ve kalbe ulaştırır. Kanların karışmasını ve geri dönmesini engellemek için kalp kapakçıkları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Isı ve Sıcaklık nedir? farkları nelerdir? Birimi nedir?

 

Kan: Vücudunuzun yaşamsal sıvı dokusu olup, yaşamsal önem taşır. Damarlar içinde kalbin pompalamasıyla taşınır ve organlara kadar iletilir. Kan hücreleri ve plazmalardan meydana gelir. Sıvı, protein, karbonhidrat, şeker, glikoz, organik, inorganik ve diğer hayati önem taşıyan mineralleri içinde barındırır.

 

Alyuvar (Eritrosit) : Kan rengini belirler. Karaciğerde, dalakta ve kırmızı kemik iliği aracılığıyla üretilmektedir.

 

Alyuvar (Lökosit): Vücudun savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemini meydana getirir. Mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı koruma sağlar. Vücudunuzu kötü hücrelerden savunur.

 

Trombosit: Kanamaları durdurmak ve kanın pıhtılaşması için hücrelerin çarpışmasıyla oluşur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu