Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısının Sebepleri

Diş ağrısı hemen hemen herkesin hayatında bir dönem şikâyet ettiği bir rahatsızlıktır. Az ve seyrek olarak başlayan ağrılardan pek şikâyetçi olunmasa da zamanla ağrılar şiddetlenip artabilir. Diş ağrısı denince aklımıza ilk çözüm yolu olarak ağrı kesici içmek gelir fakat bunun yerine bir doktora danışmakta fayda vardır. Diş ağrıları çoğunlukla gece başlar ve zonklama şeklinde olur. Bu çeşit ağrılar, pulpa kaynaklıdır. Diş çürükleri, diş iltihaplanmaları ve apseleri, dişeti hastalıkları, diş minesinin zarar görmesi gibi sebepler ağrıların kaynağı olabilir. Toplumumuzda bu ağrı sebeplerinden neredeyse %97sinin çürük olduğu görülmektedir. Diş çürüğü, hijyensiz ağız bakımı ile tüketilen besinlerin diş çevresinde kalıntı bırakarak asit oluşturmasıyla meydana gelir.

Diş Ağrısına Pratik Çözüm Yolları

  • İlk olarak dişlerinizi fırçalamanız o bölgedeki kalıntıları, ağrıya sebep olan fazlalıkları uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Bu sebeple diş fırçalamak ilk çözüm yolunuz olmalıdır.
  • Dezenfektan etkisi yaratmak için gargara yapabilirsiniz. Bunun için sirkeli su veya tuzlu su işinize yarayabilir. Dişinizdeki bakterileri yok eder ve diş etinizin şişliğini indirebilir.
  • Ağrı kesici tekrar iyi bir yöntem olabilir fakat bir eczacı veya doktor önerisi ile kullanmanız daha çok tavsiye edilir.
  • Çok eski zamanlardan beri bir çözüm yöntemi olarak karanfil yağı veya kuru karanfil de kullanılmaktadır. Kuru karanfili ağrıyan dişin üzerinde bir süre bekletirseniz o bölgeye uyuşma etkisi yapacaktır. Ayrıca anti bakteriyel özelliği de vardır.

İlginizi Çekebilir  Kansızlığa Ne İyi Gelir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu