Bulaşık Makinesini Kim icat Etti? Nasıl Bulundu?

 

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti
Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti

Gerek bayanların işlerini kolaylaştırması, gerekse su tasarrufu sağlayan evimizin vazgeçilmezlerinden biri  haline gelen bulaşık makinesi; nasıl icat edildiğini hiç merak ettiniz mi? Hayatı kolaylaştıran, zamanın büyük bir kısmını bize bırakan bu mükemmel alet sizce nasıl bulundu hiç düşündünüz mü?

 

 

BULAŞIK MAKİNESİNİ KİM NE ZAMAN İCAT ETTİ?

1886 yılında  Josephine Cochrane ilk bulaşık makinesini yapmıştır. Josephine Cochrane zengin bir kadın olmasından dolayı evine her gün farklı kişileri ağırlardı, haliyle misafiri çok olan evin bulaşığı da çok olacağından hizmetçi tutan Josephine Cochrane hizmetçilerin de fazla masraf ve boşuna yorulduklarını düşünüyor olmalı ki hem onların hemde kendisinin işini kolaylaştıran bulaşık makinesini icat etti. Siz olsanız hizmetçilerin işini kolaylaştırmak için mi bulaşık makinesini icat ederdiniz yoksa artan masrafları azaltmak için mi? Elbette ki yapılan icat öncelikle sahibine yaramalı. Elle yıkanan bulaşığın harcadığı su, kırılan bulaşıklar göz önüne alındığında ve fazladan hizmetçiye verilen para düşünüldüğünde bulaşık makinesinin icadı mecburi hale gelmiştir. Bunu da elbette ki bir bayan icat etmiştir. Malum erkeklerin mutfakla arası genellikle yap-ye-çık üçgeninden ibarettir 🙂

BULAŞIK MAKİNESİ NASIL YAPILDI ?
Josephine Cochrane bulaşık makinesini  yaparken öncelikle bulaşıkların boyutlarını ölçerek bunlara uygun tel bölmeler yapmıştır. Daha rahat hareket alanı ve pratik şekilde bulaşık yerleştirip çıkarmak için Bölmeleri kazanın içine doğru ileri geri hareket edecek şekilde tasarladı. Yerleştirmiş olduğu motorla da sıcak ve sabunlu suyu kazanın alt tarafından yukarı doğru fışkırtırken ulaşılması zor tüm alanlara suyun ulaşmasını sağlamıştır. Fışkırma sayesinde ortaya çıkan basınçla bulaşıkta ki kirler daha kolay çıkarak tasarruf sağlamıştır.

BULAŞIK MAKİNESİNİN MUCİDİ HANGİ ÖDÜLLERİ ALDI?
O günden sonra  Josephine Cochrane  “Cochrane bulaşık makinesi” ismini verdiği bu makineyi yakın arkadaşlarının da kullanmaları için onlara da birer tane yaptı.(Düşünün gibi yıl 1886 teknolojinin ilerlemeye başladığı dönemde mutfak dünyasını tamamen değiştiren bir alet icat ediliyor, siz olsanız hemen bir tane kendinize istemezmisiniz?) Kısa sürede bu makinenin patentini aldı ve seri üretime geçti. 1893’te Chicago Kolomb dünya fuarında en iyi mekanik yapım ödülünü aldı. Bir bayan ve bir ihtiyaç bir araya geldiğinde çıkan sonuç bilimdir :), Bilim sadece erkeklerin değil bayanlarında çok iyi yapabildiği bir alandır.

Boşuna demiyorlar her başarılı erkeğin arkasında bir bayan vardır diye 🙂

İlginizi Çekebilir  Carl Gustav Jung’un Arketip Kavramı

 

Peki sizce çamaşır makinesini kim icat etti?  Bunu bir sonra ki konumuzda sizler için ele alacağız.

 

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu