Balık Nasıl Tutulur ?

485

 

Bu yazımızda sizler için   Nasıl Tutulur ? sorunu ele aldık. 

                   bazıları için tutkudur. Balık tutarken geçen zaman bazıları için o kadar keyif ve huzur verir ki, bunu anlatmak mümkün değildir. Deniz manzarası, bir yandan güneş ve mükemmel bir huzur. Çayınız yanınızda, arkadaşınızla koyu bir sohbet ederken, oltalar su da balık beklemek o kadar eğlendirir ki, bunu bilenler zaten bu işin hatası. Balık Nasıl Tutulur? Yöntemler nelerdir? Hangi tür yem kullanılır? Gibi sorularda çok fazla gelmekte. Balık tutmak için, ilk olarak nerede ve ne şekilde tutacaksanız bunu ayarlamak gerekiyor. Balık tutmak için her deniz yada göle göre malzeme belirlenir. Balıkların genel olarak sevdikleri bir yem türü yoktur. Köylerde topraktan çıkan “ Solucanlarla” balık tutmak çok verimli olur. Ama bazı bölgeler de sanal yemler, bazı bölgeler de ise hamurdan yapılan doğal yem çok şans getirir. “ Rastgele” dedikten sonra oltalar suya iner. Ancak, verimli bir balık yakalamak için, her bölgeye göre farklı yöntemler geliştirmek lazım. Standart bir yöntem yoktur.

 

balikci_malzemeleri-300x188   Balık Tutma oltalarını denize göre seçin. Dip oltasını kullanacağınız bölge, taşlık yada otluk sular olmamalı. Dip oltası bu tarz yerlerde takılır ve oltalar kopar. Bu tip yerlerde çok fazla olta bırakırsınız. Su yüzeyi berrak ve engelsiz olan bölgelerde Dip oltasını atarak, en dipte olan akıllı ve uyanık büyük balıkları yakalayabilirsiniz. Çekmeli oltalar da, kanca sayısını arttırtın. Kanca sayısında artış olması, birine takılmazsa diğerine takılı mantığını sunar. Gerçekten de öyledir. Balık birinsen kurtulsa, diğer kanca da takılabilir.

 

Yem seçimleri de çok önemlidir. Hazır yemler de renkli seçimler yapın. ayrıca kokusu olan yemler balıkların dikkatini direkt olarak çeker. Bu sayede balıklar oltadan kaçamaz. Sizde anında balıkları yakalarsınız.

 

Tor yardımı ile balık tutacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri seçtiğiniz ağın derecesi. 28 den başlayıp 40’lara kadar giden ağların hangi balık türüne ait olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca tor yardımıyla balık tutacaksanız, torun dibe iyice batması gerekir bunun içinde ek bir ağırlık bağlamanız da fayda vardır. Bu sayede daha büyük ve sağlam bir şekilde balık tutabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.