Yumurtanın Faydaları Nelerdir

yumurtanin faydalari

Anne sütünden sonra besin içeriği bakımından en zengin besin olarak bilinen yumurta insanın yaşamında ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerisinde barındırmaktadır. Yumurta, insan vücudunun salgılamadığı ve dışardan alınması gereken proteinleri içerisinde barındırmaktadır. Bu proteinlere ise elzem amino asitler adı verilmektedir. Yumurta, en zengin proteinlere sahip bir besin maddesidir. Kolay sindirilebilirliği olan bu besin içerisinde bulunan tüm besin içeriği vücutta kullanılmakta ve vücut proteinlerine dönüştürülmektedir. Çocukların protein ihtiyaçlarının yarısını hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanması konusunda uyarı yapan uzmanlar, yumurtanın çocuklar için büyüme ve gelişme amacıyla tüketilmesi gerektiğini de vurgulamaktadır.

Yumurta İçerisinde Bulunan Vitaminler ve Etkileri

                Protein deposu olan yumurtada A,B,D ve E vitaminleri de yer almaktadır. Bunlarla birlikte başka vitaminleri de içermektedir. A vitamini, yumurtada sarı kısımdaki vitaminlerden biridir ve özellikle gözler için oldukça faydalı bir vitamindir. Ayrıca kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi, diş sağlığı, enfeksiyona karşı koruma sağlaması, solunum ve sistemini güçlendirmesi, bağışıklığa katkı sağlamasında da etkilidir.

D vitamini ise provitamin olarak bulunmakta olan bir vitamindir ve güneş ışınlarıyla aktive olan bir yapıdadır. D vitamini içeren nadir besinlerden birisi de yumurta sarısıdır. Güneş ışığından yararlanma ve yumurta tüketimiyle birlikte çocuklarda kemik gelişimine oldukça etkili bir katkı sağlanabilmektedir. Ayrıca kemik bozuklukları da engellenmektedir.

E vitamini vücudumuzu zararlı maddelerden korumaktadır. Yumurta ise E vitamini bakımından zengin bir besin maddesidir. E vitaminleri oksidasyon sağlayarak zararlı maddelerden vücudun korunmasında etkilidir. Yumurta içerisinde B2 vitaminleri de oldukça zengin bir şekilde yer almaktadır. Bu vitaminler deri ve göz sağlığında etkilidir. Aynı zamanda bazı besinlerin enerjiye dönüştürülebilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunların yanı sıra yumurtada kolin isimli bir madde bulunmaktadır ve beyin sağlığı için gerekli bir besindir. Beyin fonksiyonlarının işleyişi ve yerine getirilebilmesi için gerekli bir besin maddesidir. Ayrıca yumurta içerisinde C vitamini bulunmamasına rağmen C vitamini emilimini artırmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Nitrat Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

Yumurtadaki Mineraller ve Etkileri

                Yumurta vitaminler bakımından zengin bir içeriğe sahip olmasıyla birlikte mineraller bakımından da büyük bir zenginlik taşımaktadır. Demir ve çinko yumurta içerisindeki başlıca minerallerdir. Kan yapımı için demir gerekmektedir. Demir eksikliğinde kansızlık görülebilmektedir. Bununla birlikte büyüme ve gelişmeye yardım etmekte, hastalıklar için koruyucu bir etki sağlamaktadır. Yumurtadaki çinko da aynı şekilde gelişme, büyümü ve bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir.

yumurta sarisi ile sac maskesiYumurtanın Saça Faydaları

                Nem kaybıyla birlikte saçlarda kuruma meydana gelmektedir. Saçlara uygulanacak yumurta sayesinde saçların kaybettiği nemin kazanılması sağlanmaktadır. Yumurtanın sağladığı bu nemlendirme özelliği sayesinde saçların daha yumuşak ve pürüzsüz bir hal kazanması mümkün olmaktadır.

Yumurta içerisinde bulunan besinler sayesinde saç kırılmalarının önüne geçilmekte ve kırılma sonucunda oluşacak hasarlar onarılmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan besinler sayesinde de saçların kaybettiği canlılık ve parlaklığa yeniden kavuşması sağlanmaktadır. Fön, kurutma makineleri gibi etkilerle yıpranmış sağlarınızı onarır ve saç kırığı oluşumunda azalma sağlar. Ayrıca saç derisinin beslenmesini sağlamakta ve saç derisini yumuşatmaktadır.

İçerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde saç kayıplarının önlenmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda protein açısından zengin olan yumurta sarısı saç folikülleri ve saç köklerini güçlendirerek saçların dökülmesini engellemektedir. Yumurta sarısındaki B12 ve sülfür saçların uzamasında hızlanma etkisi yaratmaktadır. İçerisindeki bu maddeler sayesinde saç tellerinin kalınlaşması ve saç yoğunluğunun artması yönünde de destek olmaktadır.

Yumurtanın Cilde Sağladığı Yararlar

Yüzümüzde gün içerisinde oluşan fazla yağlar gözeneklerde birikerek küçük, siyah noktalara benzeyen, beyaz yağ birikmelerine neden olabilmektedir. Yumurta akı sayesinde bu gözenekler içerisinde bulunan yağların temizlenmesi ve cildi daha korunaklı bir hale getirmek için gözeneklerin küçülmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte küçük gözenekler cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır.       Cilt yüzeyi üzerinde biriken ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlamakla birlikte akne ve sivilce oluşumunu engellemektedir.

Başa dön tuşu