Yeni kedi sahipleri için 10 ipucu

Bir kedi, evinize gelmeden önce bilmeniz gereken önemli kurallar var.

Kediler insanlara büyük dostluklar yapıyor. Sadece iyi görünmekle kalmazlar, fareleri uzak tutarlar ve yerleşim alanlarına sahipler. Bu oldukça havalı.

Ancak, bir kedi sahibi olmak, sevimli, yumuşak, dolambaçlı bir dostluğa sahip olmaktan daha fazlası var. Bir şey almadan önce, düşünmeniz gereken birkaç şey var ve sadece bilmeniz de fayda sağlayacak bir kaç bilgi. Hadi o zaman kedi bakımı nasıl yapılır konumuza geçelim..

kedi bakımı nasıl yapılmalı
kedi bakımı nasıl yapılmalı

1. Kediler gerçekten doğası gereği bağımsızdır, ancak kendileri için bakım yapabilecek durumda değildirler. Evlat edinmeden önce, yaşam biçiminizin kedicikler için yer açabileceğinden emin olun. Ne kadar meşgul olduğunuzu ve evde geçirdiğiniz zaman, almanız gereken kedi türünü belirleyecektir – çok meşgul insanlar çok bakım ve ilgi gerektiren bir kediyle ilgilenmesi zaman konusunda  kişiyi zorlayabilir, özellikle de çok zeki ve aktif kediler. Ancak, çalışma yaşam tarzı için ideal olan kediler var. Araştırmanızı yapın.

2. Şartlar evlat edinildikten sonra değişirse ne olacak? Veya uzun saatler çalışıyorsanız ve günün sonunda kapıda sizi selamlamak için hala güler yüzlü bir dost istiyorsanız? Kedinizin sizinle oynamasına izin verin, bu dostunuzun sizi benimsemesi için oldukça etkili olucaktır.

3. Alerjiniz var mı? Şiddetli alerjik reaksiyonlardan muzdarip olursanız, bir kediyi eve getirmeden önce kendinizi kedi alerjileri için test etmeyi düşünün. Sonra yine alerjisi olan bazı insanlar kendi evcil hayvanlarına uyum sağlayabilir, ancak yine de diğer kedilere karşı alerjik olabilirler. Güvenli bir iddaa düşük allerjenli bir kedi seçmektir. Tavsiyeler için veterinerinize, kitaplarınıza veya hayvan barınağında çalışanlarınıza danışın.

4. Kedinizi eve getirmeden önce, bir veterinere muayene ve aşıları için götürün. Ayrıca, izin verdiği anda en kısa sürede kısırlaştırılmasını planlayın. Bu saye de, kedinizin hem sağlıklı hem de mutlu olmasını sağlarsınız. (ayrıca veterinere danışmanız gereken bir konu ise,  kediniz için hangi besin kaynaklarını tüketmesi gerektiğini sorun).

kedi bakımı detaylı bilgi
kedi bakımı detaylı bilgi

5. İyi bir çöp kutusu ve kaliteli çöp poşeti koyun. Ve kediniz için, bir kutunun içerisine “kedi kumu” koyun bu sizin için oldukça iyi olucaktır. Kedinizin ve burnunuzun rahatlığı için kutuyu temiz tutun. Ayrıca, kediniz için dengeli, yaşam için uygun gıdaları satın aldığınızdan emin olun. Veterinere, veya petshop mağaza çalışanlarına sorabilirsin, ya da internetten bir araştırma yapınız, kediniz için gıda alışverişlerini en iyi nasıl yapabiliceğinize dair.

İlginizi Çekebilir  Köpeklerde Obezite Sorunu ve Obezite Tedavisi

6. Kediler oynamayı severler. Oyuncak fareler, ip, tüyler ve hatta boş kutular kediniz için büyük eğlenceye neden olur. Oyun oynamak zor olmamalı (hatta ev yapımı olabilir), kedinizi mutlu, aktif ve zihinsel olarak mutlu etmeye yetecek kadar oyun oynayabiliceği, oyuncaklar olduğun dan emin olun.

7. Koltuğunuzun parçalamasını istemiyorsanız veya yeni aldığınız çantanızın harap olmasını istemiyorsanız, kediniz için bu tarz eski püskü çantaları oyun oynaması için ona verebilirsiniz.

8. Dondurularak kurutulmuş tavuk parçaları, kedinizin eğitimi için, çok güzel rüşvettir 🙂 (tuvalet eğitimi gibi eğitimlerde) kullanabilirsiniz. Pet shoplardan (kedi ödül maması) olarak isteyebilirsiniz.

9. Evcil hayvan sigortası yaptırın. Umarız buna ihtiyacın olmaz, ama her zaman “Üzülmeden güvende olmak daha iyidir” derler.

10. Eve getirdiğiniz bir yavru kedi ise, erken den bakımını yapmaya ve kedinizin alışmasını sağlayın. Banyo ya

en iyi kedi bakımı nasıl yapılır
en iyi kedi bakımı nasıl yapılır

pma, fırçalama ve pençe tırnakları temizleme, göz kenarlarını temizleme merak etme korkacak bir şey yok , kedinizin bakım gününü sabırsızlıkla bekleyecek bir durumu olucaktır.  🙂

Ve elinizde. Bunlar kendinize yeni bir arkadaşınız olduğunda akılda tutulması gereken birkaç şeydir. Bir diğer önemli husus: Kediler genellikle yaklaşık 20 yıldır yaşıyorlar, böylece siz ve tüylü kedi arkadaşınız uzun süre beraber yaşıyıcaksınız bunları bilmeniz hem sizin için, hem de dostunuz için çok önemli kedi bakımı konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu