Vajinismus Nedir?

Vajinismus, genital bölgenin girişindeki alt ve üst bölümde bulunan kasların, kadının istemi dışında kasılması olarak açıklamaktayız. Bu kaslara pelvik taban kasları denilmektedir. Normal şartlarda bu kaslar kasılı halde durmak ancak cinsellik sırasında kasılır ve vajina girişini neredeyse kapatır. Erkek sanki bir duvarla karşılaşmış gibi hisseder. İçeri girişi sağlayamaz. Zorladığı taktirde kadın acı hisseder ve bu da kadında cinsel ilişkinin çok acı verici olduğu, genital bölgesinin dar olduğu gibi düşünceleri meydana getirir. Bir sonraki denemede kadın bu düşünceleri nedeniyle daha tedirgin olur ve daha çok kasılma yaşar. Halk arasında ilk gece korkusuilişkiye girememe problemi olarak konuşulan bu durumun tıbbi teşhisi vajinismus olarak adlandırılır.

Sadece cinsel ilişki sırasında değil doktor muayenesi sırasında dahi vajinismus teşhis edilebilir. Çünkü kadın doktor kontrolüne izin vermez bacaklarını kapama ve kaçırma isteği duyar. Tampon kullanımı ve iç genital muayene imkansız hale gelir. Kadın ve erkek ilk olarak bunun psikolojik kaynaklı istemsiz bir genital kas refleksi olduğunu bilmelidir.

Kısacası vajinismus istem dışı kasılmalar neticesinde cinsel birleşmenin yaşanamaması durumudur.

Cinsellik durdurulduğunda ve bitirildiğinde kaslar gevşer ve eski haline döner. Çoğu vajinismus hastalığı yaşayan kadın, hastalık ile ilgili açıklamaları okuduğunda, yanlış ve eksik bilgi neticesinde, genital kaslarının hep kasılı olduğunu ve bunun bir fiziksel bozukluk olduğunu düşünmektedir. Bilinmelidir ki vajinismus fiziksel bir bozukluk değildir. Her kadının genital kasları kasılabilir ve gevşeyebilir. Ancak vajinismus sıkıntısı yaşayan bayanlar bu kasılmaları kontrol dışı ve cinsellik sırasında yaşarlar.

Bazı kadınlar sıkıntıyı sadece cinsel ilişki sırasında yaşadıklarını ama doktor muayenesi ya da tampon kullanımında sorun yaşamadıklarını belirtirler. Ancak bu nadir görülmektedir. Bazı kadınlar ise penis girişine bir miktar izin verebilmektedir fakat ilerlemesine izin vermemektedir. Ayrıca bu durum, kadının izin vermesi ile değil birleşmeyi denemek için kendini zorlamasıyla da olabilmektedir. Bu durumda kadın normal dışı bir ağrı ile karşılaşmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Doğumun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Aşağıdaki resimlerde pelvik kaslarının girişe nasıl engel olduğunu görebilirsiniz.

İlk resim pelvik kaslarının doğal duruşunu gösteriyor. Görüldüğü gibi vajina girişi açık. 2. resim ise kasılmış kasları gösteriyor.

Kasılan pelvik kaslar vajina girişini kapatıyor. Kadınlar vajina kaslarının kasıldığını çoğunlukla hissetmez ve fark etmez. Bu nedenle vajina deliğinin olmadığını ya da çok dar olduğunu düşünürler. Fakat anatomik olarak her kadının genital bölgesi penis girişine elverişlidir. Öyle ki bir bebeğin vücudunun geçebileceği bir anatomiye sahiptir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus iki şekilde görülebilir.

 • Primer vajinismus: İlk cinsel ilişki denemesinde ortaya çıkmaktadır. Hastaların çoğunluğunu oluşturur. Tedavisi nispeten daha hızlı ve kolaydır.
 • Sekonder vajinismus: Öncesinde cinsel ilişki yaşayabilmiş fakat bir zaman sonra yaşayamamaya başlamış vakaları oluşturur. Temelinde çoğunlukla travmalar yatmaktadır.

Vajinismus sorunu kadın bedeninin korku ve kaygılarına fiziksel olarak verdiği tepkidir. Tamamiyle psikolojik temellidir. Telkinle, ikna ile ya da gücendirme ile tedavi olamaz. Fakat vajinismus tedavisi konusunda uzman bir kişinin yardımı ile kısa sürede %100 çözüm sağlanmaktadır. Çok istisnai durumlar haricinde tedavi edilmesi mümkün bir rahatsızlıktır.

Vajinismus yaşayan kadınlar aşağıdaki sıkıntıları da beraberinde yaşamaktadırlar.

 • Utanma, suçlu hissetme, kendini küçük ve değersiz görme
 • Umutsuzluk, cinsel ilişkiden mahrum olduğunu düşünme, hayat boyu kötü bir cinsel hayat olacağını kabullenme
 • Depresyon
 • Özgüven kaybı
 • Çaresizlik ve hayal kırıklığı
 • Boşanma düşüncesi, kendine öfke, bedenine öfke
 • Cinsel ilişkiden kaçma ve erteleme
 • Cinsel soğukluk

Belirtilen konular vajinismus için genel bazı tanımlar içermekle birlikte her kadın farklı yaşayabilmektedir.

Vajinismus hastalarında görülen bazı farklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Tampon kullanabilen, muayene olabilen fakat birleşme yaşayamıyor
 • Sürtünme yaşayabiliyor fakat birleşme yaşayamıyor.
 • Sürtünme dahil temas yaşayamıyor bacaklarını kapatıyor ve kaçıyor.
 • Sadece birleşme yaşayamıyor.
 • Yarım birleşme yaşayabiliyor. Fakat büyük ağrı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu