Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Vajinismus hakkında bilinmesi gereken ilk şeylerden biri, bunun sadece fiziksel bir sorun olmadığıdır. Aynı zamanda zihinsel bir sorundur ve çözmeye çalışmadan önce bunu anlamak önemlidir.

Kadınların cinsel ilişki sırasında bir dereceye kadar rahatsızlık hissetmeleri normaldir (örneğin ağrılı olabilir), ancak vajinismus hastasıysanız, ilişki anında veya genel olarak seks sırasında ağrı yaşayabilirsiniz. Bu durum cinsel aktivitenin her anını zorlu hale getirebilir ve bazen partnerler için partnerlerinin neden seksten istedikleri kadar zevk almadıklarını anlamak zor olabilir.

Vajinismus için birçok farklı olası neden olsa da, bazı yaygın nedenler arasında anksiyete, geçmiş istismar veya travma ve düşük benlik saygısı yer alır. Bunlardan herhangi biri sizin durumunuzdaki faktörlerse, mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım almanız önemlidir, böylece tekrar seksten zevk almak için bu duyguları nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz!

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus, hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilen bir tür cinsel işlev bozukluğudur. Belirgin bir nedeni olmayan, tekrarlayan genital ağrı, şişme veya iltihaplanma atakları ile karakterize bir durumdur. Bu semptomlar cinsel aktivite sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Ayrıca fiziksel veya duygusal stres tarafından da tetiklenebilirler.

Ağrı genellikle kasık kemiğinin yakınında, pelviste veya alt karın bölgesinde bulunur. Durum zamanla ilerledikçe, erektil fonksiyonu ve boşalmayı kontrol eden sinirlerde kalıcı yaralanma ve yara izine (ejakülatuar disfonksiyon) yol açabilir.

Vajinismus belirli bir hastalık veya durumdan kaynaklanmaz ancak diyabet, yüksek tansiyon, obezite, depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir.

Vajinismus belirtileri nelerdir:

1) Ağrılı ilişki (Tecavuz)

2) Vajinal kuruluk

3) İlişki sonra ve orgazmdan önce kayganlaştırma eksikliği

4) Orgazma ulaşmada zorluk

 

Vajinismus Nasıl Geçer?

Vajinismus, vajinanın penetrasyonu engelleyen bir durumudur. Anksiyete, seks sırasında ağrı ve travma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

İlginizi Çekebilir  Tüberküloz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İyi haber şu ki, vajinismusun ortadan kalkmasına yardımcı olmanın yolları var! İşte semptomlarınızla başa çıkmak için bazı ipuçları:

1. Vücudunuzda neler olup bittiği hakkında doktorunuzla konuşun.

2. Kan akışını artırmak ve kasları güçlü tutmak için düzenli egzersiz yapın.

3. Kaslarınızı gevşetmek ve yatakta daha rahat etmek için yoga veya pilates asanalarını deneyin.

4. İlaç veya ameliyat olmadan işe yarayan bir şey istiyorsanız akupunktur tedavileri veya masaj terapisi alın – bunlar gergin kasları gevşetmede ve kadınların partnerleriyle daha iyi bir cinsel ilişki kurmalarına yardımcı olmada çok etkili olabilir.

Bunların yanı sıra aşağıdaki yöntemlere de bakmanızı önerebilirim.

Botoks enjeksiyonları veya fizik tedavi gibi ilaçlar da dahil olmak üzere tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmaktır. Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmeye ve gelecekte spazm oluşmasını önlemeye yardımcı olan pelvik taban egzersizleri yapmayı da düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu