Beslenme

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarında evimizden eksilmeyen bir meyve olmasının yanı sıra sağlığımıza da önemli katkıları bulunmaktadır. Bol miktarda B vitamini içermektedir. B vitaminine ilave olarak C ve E vitaminini de bünyesinde bulundurmaktadır. Mineral kaynağı olarak da dikkat çeken üzüm kemik yapımında son derece önemli olan kalsiyuma ilave olarak demir, magnezyum, sodyum için de muhteşem bir meyve olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

Üzüm eskiden beri insanoğlu tarafından bilinen ve tüketilen bir meyvedir. Cildinize kazandırdığı genç görünümün yanı sıra çeşitli sağlık sorunları için de çözüm niteliği taşımaktadır. Yapılan araştırmalar üzümün enerji kaynağı olmasının yanı sıra yorgunluk hissinden de en kısa sürede kurtulmanıza olanak sağladığını göstermektedir. Sindirim sisteminde sirkülasyonu sağlayarak kabızlık gibi sorunlardan uzaklaşmanıza olanak sağlamaktadır.

Tüm bu etkilerinin yanı sıra üzüm tüketiminin kan yapımını stimüle ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda kum ve taşların düşürülmesinde de son derece etkilidir. Bunun yanı sıra dolaşım sistemini etkileyen ve dolaylı yoldan kalp rahatsızlıklarına sebebiyet veren damar sertliği gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmanızı önlemektedir. Hamilelerin de gebelik sırasında sıklıkça üzümü tüketmesi tavsiye edilmektedir. Hamilelerin üzüm tüketimi mide bulantılarında azalmasını sağlamaktadır.

Üzümün faydaları saymakla bitirilmeyecek kadar fazladır. Zaten geçmişin en derin tarihlerinde bile insanoğlunun üzümü sevdiği bilinmektedir. Günümüzde de neredeyse dünyanın her ülkesinde en fazla tüketilen meyve türü olma unvanını taşıyan üzüm, faydalarının yanı sıra lezzet olarak da oldukça iyi bir tercih durumundadır.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu