Tiroid Kanseri Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid kanseri boğazınızın önünde, boynunuzun tabanında bulunan tiroid bezinde büyüyen bir kanser türü. Ağrıya veya ses kısıklığına neden olabilir ve erken bulunur ve tedavi edilirse genellikle ölüme yol açmaz. Tiroid kanseri en çok kadınlarda görülür ve ailesinde hastalık öyküsü olan kişilerde daha sık görülür. Tiroid kanseri, büyümeye ve yayılmaya başladıktan sonra gelişmesi yıllar alabilir.

Tiroid bezinin, vücudunuzun gıdalardan gelen enerjiyi sizi aktif tutmak için kullanmasına yardımcı olmak, vücudunuzun sıcaklığını sabit tutmak ve büyümenize ve öğrenmenize yardımcı olan proteinler üretmeye yardımcı olmak gibi birçok önemli işlevi vardır.

Tiroid bezleri de yaşlandıkça büyümekten ve değişmekten sorumludur. Tiroid beziniz, bezden vücudunuzun tüm bölgelerine giden kan damarları yoluyla vücudunuzun tüm bölgelerine bağlıdır. Erken evrelerde, tiroid kanseri hiçbir belirti veya semptoma neden olmayabilir. Büyüyüp vücudun diğer bölgelerine yayıldıkça boynunuzda şişmeye, ağrıya, boyunda bir yumruya veya yutma ve nefes alma sorunlarına neden olabilir.

Tiroid Kanseri Nasıl Başlar?

Tiroid kanseri genellikle iyi huylu tümör adı verilen küçük bir anormal hücre grubuyla başlar. İyi huylu tümörler yavaş büyür ve orijinal sınırları içinde kalma eğilimindedir. Bu anormal hücreler hızla çoğalmaya başlarsa, anormal doku kötü huylu bir tümör oluşturur. Kötü huylu bir tümörün büyümesi ve çevresindeki dokuya ve vücudun diğer bölümlerine yayılması daha olasıdır. Sonunda, tedavi edilmezse tiroid kanseri ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Tiroid kanseri 3 ana tipe ayrılır:

  • papiller,
  • foliküler
  • medüller tiroid kanserleri.

Papiller ve foliküler kanserler en yaygın olanlarıdır.

tiroid kanseri
tiroid kanseri

Papiller Tiroid Kanseri – Bu tip tiroid kanseri, normal tiroid bezini oluşturan hücrelerden kaynaklanır. Hastalık genellikle papiller tiroid kanseri olan bir ebeveyni veya kardeşi olan kişilerde çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar. Aniden ortaya çıkabilir (ani başlangıç) veya uzun bir süre boyunca gelişebilir. Belirtiler arasında ağrı, seste değişiklikler, kilo kaybı ve kalıcı boyun şişmesi (örneğin bir kitle) yer alabilir. Diğer belirtiler arasında öksürük, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes alma sorunları ve boyun ağrısı sayılabilir.

Foliküler Tiroid Kanseri – Bu tip tiroid kanseri yaşlılarda daha sık görülür. 40 yaşından sonra gelişme olasılığı daha yüksektir. Tek başına veya tiroidin başka bir hastalığıyla (multipl endokrin neoplazisi birlikte ortaya çıkabilir. Tümör, büyüme, üreme ve enerji seviyeleri dahil olmak üzere birçok vücut sürecini düzenleyen hormonları üreten hücrelerde oluşur.

Medüller Tiroid Kanseri – Bu kanser türü de en sık yaşlı insanlarda görülür. Daha az yaygın bir tiroid kanseri türüdür ve sıklıkla MEN ile ilişkilidir. Medüller tiroid kanseri, bezi oluşturan hücreler, onun bir “ana bez” gibi davranmasına neden olacak şekilde büyüdüğünde ortaya çıkar. Bu, bezlerin etrafındaki kemik ve doku (paratiroid dokusu) gibi vücudun diğer kısımlarını etkileyebilecekleri anlamına gelir. Paratiroid dokusu, vücudunuzdaki kalsiyum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan önemli hormonlar üretir. Bu kanserler paratiroid bezlerine çok yakın oluşursa, bu bezlere zarar verebilir ve vücudunuzun kalsiyum kaybetmesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Mayoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir?

Tiroid Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid kanseri, vücudun diğer bölgelerine yayılmadığı sürece genellikle kendi kendine geçer. Boynunuzdaki ve yakındaki dokudaki lenf düğümleri şişebilir (lenfadenopati) ve boyunda bir yumru oluşmasına neden olabilir. Bazı durumlarda, kanser vücudun diğer bölgelerine yayılana kadar fark edilmeyebilir.

Tiroid bezinde kanser hücreleri bulunursa ve vücudun diğer bölgelerine yayılmadıysa, doktorlar genellikle birkaç tedavi yöntemini deneyecektir. Doktor tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını çıkarabilir. Cerrah, boynunuzun ön tarafında adem elmasının yakınında, çenenizin altında veya kulağınızın önünde bir kesi (kesik) yapar. Kesi genellikle küçük ve dikiş gibidir. Cerrahın tiroid bezini çıkarmasını sağlar. İşlem yaklaşık 20 dakika sürer ve çoğu hasta aynı gün eve gidebilir. Ameliyattan sonra bir hemşire ile bir takip ziyareti planlanır.

Radyoaktif İyot – Doktorlar size tiroid bezinizdeki kanser hücrelerine yapışan ve bölünmelerini (kaybolmalarını) önleyen bir doz radyoaktif iyot (radyoaktif iyot) verebilir. Radyoaktif iyot, damar içine veya cildinizin altına enjeksiyon yoluyla verilir. Radyoaktif iyot bulantı ve kusmaya neden olabileceğinden, ilacı almadan önce veya sonra size anti-emetik ilaçlar verilebilir. Tedavi sadece birkaç dakika sürer ve genellikle ağrısızdır. Hamileyseniz, radyoaktif iyot gelişmekte olan çocuğunuzu etkileyebilir. Bu nedenle ilacı kullanımınız bebeğinizi korumak için dikkatli bir şekilde kontrol edilir.

Hamileyseniz, radyoaktif iyot gelişmekte olan çocuğunuzu etkileyebilir. Bu nedenle ilacı kullanımınız bebeğinizi korumak için dikkatli bir şekilde kontrol edilir.

Tekrar ameliyat – Cerrah, radyoaktif iyotun işe yaraması için zaman bulduktan sonra (genellikle 4 ila 6 hafta içinde) nodülü veya kalan tiroid dokusunu çıkarabilir.

Bu ameliyat, ilk ameliyattan sonra tiroid bezinizin ne kadarının alındığına bağlı olarak, orijinal ameliyatla aynı anda veya daha sonra yapılabilir.

tiroid kanseri
tiroid kanseri

İlaçlar – Doktorunuz ayrıca damardan (IV) veya ağızdan (ağızdan) verilen ilaçlarla tedavi önerebilir. IV yolla verilen ilaçlar genellikle çok hızlı çalışır ve lokalize kanseri tedavi etmek için kullanılabilir. Kanser daha yaygınsa, antibiyotik önerilebilir. Bu ilaçlar vücudun diğer bölgelerine yayılmış (metastatik) hücrelere saldırmak yerine anormal hücrelere kaynağında saldırır.

Kemoterapi – Kemoterapi ilaçları Cytotec ve Adriamycin, tiroid hücrelerini hızlı bir şekilde öldürebildikleri için tiroid kanseri olan kişiler için sıklıkla reçete edilir. Bazı durumlarda, tiroid kanseri olan kişilere radyoaktif iyot ve Cytotec kombinasyonu verilecektir. Bu tedavi kombinasyonuna Cytotec ile birlikte radyoiyodin 131 adı verilir.

Radyasyon tedavisi – Kanser boynunuzdaki veya başınızdaki yakındaki lenf düğümlerine yayıldıysa, size radyasyon tedavisi verilebilir. Radyasyon, bu bölgelere yayılmış kanserli hücreleri öldürür. Bazen ameliyat olan bir kişinin boyun ve göğüs bölgesi yüksek dozda radyasyona maruz kalabilir. Bu, ameliyat sırasında çıkarılan lenf düğümlerinde tümörün nüksetmesini (tümörün geri dönmesini) önlemeye yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu