Telgrafı Kim İcat Etti? İlk Kim Buldu

3.895

Telgraf bir dönemin en önemi iletişim aracıydı. Teknolojinin günümüzde olduğu kadar gelişmediği dönemlerde icat edildi. Sizde benim gibi Telgrafı kim buldu? diye düşünenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Gelin hep beraber öğrenelim. Bende sizler gibi merak edip araştırdım ve paylaşmak istedim.

telgrafı kim buldu
telgrafı kim buldu

Telgrafın Tarihi ve Ortaya Çıkışı

1810 yıllarında resim bölümü okuyup ve Yale üniversitesinden mezun olan Samuel F.B. Morse üniversitede okuduğu yıllarda elektrik konularına ilgi duymuş ve özellikle elektrik akımı kullanarak işaret göndermekle ilgili çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların sonucu olarak telgrafı icat etmiştir. Samuel Morse 1701 yılında Charleston kentinde doğdu. Ressam olmak Morse’un istediği bir şeyddir fakat ilgi duyduğu şeylerden dolayı ressamlık için vaktini çok ayıramadı. Sanatına hiçbir zaman vakit ayıramadı. 1825 yılında kurulan NAD kurucularından biridir. Telgraf hakkında çalışmaya başladıktan sonra en iyi portre ressamları arasında ismi geçmiştir. Telgraf bir alıcı bir gönderici olarak iki merkez arasında iletişim öncesi belirlenmiş olan bazı işaretler yardımını kullanarak yazılı metnin veya belgelerin ulaşmasını elektirk akımı ile birlikte ulaştırma prensibine dayanmaktadır. Samuel F. B. Morse telgrafı icat ettikten bir süre sonra modern telgraflara yakın ilk projeler 1794 yılında Fransız bilim adamı Claude Choppe tarafından yapılmıştır.

İki İngiliz olan William ve bunun yanında bulunan diğer İngiliz Charles Wheatstone  1837 yılında telleri kullanarak elektrik akımı ile mesaj iletmeyi başarmışlardır. Samuel Morse 1932 yılında Avrupaya yaptığı bir yolculuktan dönüş sırasında elektirk akımlarının çok uzaklara gitmesi Samuel Morse’un ilgisini çekmiştir.

ilk Telgraf: ve İlk Mesaj

Bu ilginin oluştuğu aynı zamanda yanında bulunan bir arkadaşı elektrikle mesajlaşma mümkün olsa keşke diye bir düşünceyi ortaya atmıştır. Samuel Morse bu düşüncenin üzerine neden olmasın diye cevap vermiştir. Samuel Morse Bu düşüncesini yol boyunca düşünmüş ve “Morse Alfabesi” denilen bir iletişim işaretlerini bulmuştur. İlk telgrafı Morse Alfabesini bulduktan sonra telgrafın ilk aletini çizmiştir ve bunu 2 Eylül 1837 yılında halka göstermiştir. New Jersey’de demircilik yapan Albert Vail, Bu icat karşısında çok şaşırmış ve ilgi duymuştur. O günden itibaren Albert Vail Samuel Morse ile birlikte çalışmaya başlamıştır. 30 bin dolarlık bir yardımla birlikte Morse Washington Baltimore arasına ilk telgraf hattını çekerek 1844 yılında ilk mesajı göndermiştir.

Günümüzde kullanılmasa bile yakın zaman da sıkça kullanılmış olan telgraf çok yaygın bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.