Taşları boyayarak hayvan resmi çizmek

Bana göre taşlar, resimleri boyamak için basit malzemeler veya tuval değil. Bir nehir kıyısındaki bütün bu taşlardan birinde, hayvan gibi görünen bir taş gözlerime kapanıyor. Bir taş bulduğumda, o taşın da beni bulduğunu hissediyorum. Taşların kendi niyeti var ve onlarla karşılaştığım düşünceler bana verdikleri ipuçları olarak devam ediyor ve onlara gördüklerimi boyamaya hazırım.

Üzerinde boyamaya karar verdiğim taşlar keyfi değil, ancak benimle bağlantı kurduğum, onlarla çalışmam için ilham veren önemli karşıtlarım. Taşlardaki buluşmalarım ve sanatımda karşıtlarımıza saygı duyuyorum, bu yüzden taşları hiç işleyemiyorum ve şekli değiştirmek için bir kenarı asla kesmemeliydim. Taşlar, normal canlı organizmalar tanımımın dışına düşebilir, ancak bir taşın dağlardaki büyük bir kaya biçiminden, avucumuzda durduğu kadar büyüklüğe ve şekle dönüşmesi için uzun süre düşündüğümde, Taşın sessizce bin yıl boyunca tanık olduğu yeryüzü tarihi ve içindeki hikayeyi hissediyorum. Her taşın içinde bir nefes hissediyorum, bu yüzden bazen elle tutarken taşla konuşurken boyam yerim.

Taşta hissettiğim canlılığı yüzeye çıkarmak için çok dikkatli davranıyorum. Adım adım düşünün, mesela ben omurgayı doğru yere yerleştirip yerleştirmedim. Bu doğru mu geliyor? Taşın doğal şekli ile aynı fikirde olmayan bir şeyi zorluyor muyum? Dikkatle yürüdüm. Gerçek fırça darbesi olduğunu gerçekten hissettiğimde fırçamı taşa koydum. Bu anlamda, resmim taşla diyaloğa giriyor. Üzerinde boyadığım şeyi belirleyen taş, ben değil. Yaratmak istediğim sanat taşla diyalog yoluyla yeni doğan bir hayat. Hayatı, taşın içinde hissettiğim varlığın canı ruhunu boyamak istiyorum.

En sonunda gözleri boyadım ve çalışmalarımın ancak gözlerimin canlı olduğunu ve bana doğruca doğruca baktığımda tamamlandığını düşünüyorum. Bana göre, bir eserin tamamlanması, ne kadar detay çiztiğimle ilgili değil, taşdaki hayatımı hissetmek ister miyim.

İlginizi Çekebilir  Evde Tavşan Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

# 1 Baykuş Civciv

baykuş civciv

#2 Mutlu Baykuş Arkadaşları

mutlu baykuş arkadaş

#3 Gülen Deniz Aslanı

gülen deniz aslanı

#4 Su Aygırı

su aygırı

#6 KİRPİ

kirpi

 

#7 PİTON YILANI

piton yılanı

#8 KUNDUZ

kunduz

 

#9 KEDİ

kedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu