Nasıl Yapılır?

SSK Prim Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emeklilik tüm çalışanların hayali gibi görülür. Ancak yeni düzenlemeler ve karışık hesaplamalar nedeniyle bazen insanlar ödenmiş prim gün sayılarını bilmemektedirler. Böyle olunca da emeklilik yaş ya da tarihini hesaplayamamaktadırlar. Bununla alakalı olarak SGK sisteminden SSK Prim Ödeme Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Geçmiş birim ödemelerinin ve toplamının yıl yıl dökümünü veren bu sistem sayesinde kişiler olası ara ödemelerini ya da birleştirme kararlarını kolayca verebilmekteler. Aynı sistem üzerinde emeklilik tarihi dahi hesaplanabilmektedir.

Özellikle Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK’nın tek çatı altında SGK olarak birleşmesinin ardından, bu birleşen organların birden fazlasında çalışmış olanlar için bazı endişeler doğdu. Hizmet birleştirme gibi bazı gereklilikler nedeniyle insanların kafası karıştı. İşte bu nedenle belirli aralıklarla SSK Prim Ödeme Sorgulama yaptırmaları gerekir oldu. SGK’nın online olarak verdiği bu hizmet sayesinde ciddi kargaşa ortadan kalkarken olası düzeltmeler de yolun başında yapılabiliyor. Geçmiş yıllarda ilgili kurumun web sitesi üzerinden SSK Prim Ödeme Sorgulama işlemi yapılabilirken bu durum biraz daha zorlaşırken daha güvenli bir platforma aktarıldı.

Daha basit örneklemek gerekirse önceden TC kimlik numarası bilinen herkesin web üzerinden sorgulanabilmesi mümkündü. Ancak artık E-Devlet kapısı üzerinden SSK Prim Ödeme Sorgulama işlemine izin veriliyor. Bu sayede kişisel bilgilerin gizliliği de sağlanmış oluyor. Ancak aynı yararlılık ve işlevsellik de devam edebiliyor.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu