Şirketlerin en çok aradıkları yönetici pozisyonları

393

Uluslararası şirketler en çok hangi yönetici pozisyonlarını arıyor?

CEO başta olmak üzere genel müdür, genel müdür yardımcısı, pazarlama direktörü, finans müdürü, satış müdürü, İK müdürü, üretim müdürü, fabrika müdürü ve operasyon  müdürü pozisyonları şirketlerin en çok aradıkları pozisyonlardır. Öne çıkan sektöre göre alt pozisyonlarda aramalar gerçekleşmekte. Büyük ölçekli şirketlerin en çok aradıkları pozisyonlar ise pazarlama ve satış direktörlüğü.

 

Şirketler hangi vasıflarda yönetici arıyor?

İş ortamında dengeler bazen olumlu bazen ise olumsuz olabilmekte. Bu karışıklıkla baş edebilen, ileriyi görebilen, hızlı ve esnek olan kişiler şirketlerin ilgisini çekiyor. Bu özellikler aslında klişeleşmiş gibi görünse de liderlik vasıflarının en temel unsurlarıdır. Şimdilerde şirketlerin üzerinde yoğunlukla durdukları bir prensip var. O da “en az hasarla” ya da “büyüyerek” yola devam etmek. İşte lider bu prensibi benimseyip ayak uydurabilmeli.

 

İşe alım süreçleri

Şirketler, üst ve orta düzey yönetici seçerken aceleci yaklaşımdan yana değiller. Tüm alternatifleri değerlendirip, fayda analizini yapıp süreci iyi yönetmek istiyorlar ve işletme için en doğru alımı yapmak istiyorlar. Hal böyle olunca işe alım süreçleri bazen 6 ayı bulabiliyor. Bu aslında karar alma mekanizmasının yavaşlığı ile de alakalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.