Sigaranın zararları Nelerdir?

Sigara tüketiminin çok zararlı olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Sigara paketlerinin üzerinde yer alan uyarılar bile sigara tüketiminde azalmaya neden olamadı. Ülkemizde sigaranın yüksek fiyatlarda satılmasına karşın, bağımlıları vazgeçirmek için pek de başarılı olamadı. Bu yazının sigara tüketen bireylerde farkındalık yaratıp, en azından gün içerisinde tükettikleri sigara sayısında azalmaya neden olabileceğini ümit ediyoruz.

Sigara içerisinde bulundurduğu nikotin, katran, karbonmonoksit gibi zararlı maddelerle akciğer kanserinin en çok bilinen nedenidir. En çok bilinen solunum hastalıkları arasında yer alan bronşit ve amfizeme neden olmaktadır. İçilen her sigara bireyi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır. Sigaranın içinde bulunan ve az önce de belirttiğimiz karbonmonoksit, kandaki oksijenin yok edilmesine neden olur. Bu durum, kalp krizini doğrudan tetiklemektedir.

Sigara tüketimi aynı zamanda kokusu nedeniyle de sosyal ortamınızdan dışlanmanıza neden olmaktadır. Bunun yanı sıra psikolojik olarak da ciddi etkiler yaratmaktadır. Sigara tüketimi, her şeyden önce bir bağımlılıktır. Bu bağımlılık ruhsal gerilime, aşırı strese ve depresyon tablosunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Cinsel olarak performansınızda ciddi azalma da sigara tüketiminin en temel etkilerinden biri konumundadır.

Şeker hastalığının en büyük tetikçilerinden biri de sigaradır. Sigara, insülin hassasiyetini azaltarak şeker hastalığının oluşmasında büyük bir pay sahibidir. Bunun yanı sıra, sigara diş ve diş eti hastalıklarına, tat alma duyusunda ciddi kayıplara ve koku duyunuzda körelmeye neden olacaktır. Tüm bunlara ilave olarak sigara tüketimi kol ve bacak damarlarınızda (alt, üst ekstremite) ciddi dolaşımsal problemlere sebebiyet vererek, gangren tablosunun ortaya çıkmasına neden olabilecek kadar ilerleyebilir.

Araştırmalar dünyada her üç insandan birinin sigara tükettiğini göstermektedir. Sigaranın zararları hakkında bilinçlendirilme yapılsa dahi yeterli olmamakta, bu bağımlılık her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Ciddi bir hesap yapıldığı takdirde yılda 10 bin TL’ye yakın bir kayıp, büyük sağlık sorunları gibi bir çok sonucu beraberinde getiren sigara tüketiminde bu denli ısrarca olmak ne yazık ki anlaşılır değildir.

İlginizi Çekebilir  Kortizon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu