SEO Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve bir web sitesini veya dijital reklam kampanyasının arama motorlarındaki popülaritesini etkileme sürecidir. Web sitelerini optimize etmekten görünürlüğü artırmaya, dönüşümleri ve trafiği iyileştirmeye kadar birçok kullanıma sahip bir dijital pazarlama aracıdır. Web siteniz doğru bir şekilde optimize edilmişse, reklam harcamalarını düşürmenize de yardımcı olabilir.

Peki SEO Tam Olarak Nedir, Neyi İçeriyor, Nasıl Çalışır?

 Bunların hepsi, bir SEO projesine başlamadan önce ele alınması gereken sorulardır. Neyse ki, bu makale arama motoru optimizasyonu hakkında birçok bilgi sağlıyor, böylece bugün kendi SEO projenize başlayabilirsiniz!

seo
seo

SEO’nun Genel Tanımı Nedir?

SEO, Google, Yahoo, Bing ve diğerleri gibi belirli arama motorlarından trafik alma süreci olarak tanımlanabilir. Arama motorları arasında popüler olan ve tüketicilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak aradıklarında bulmalarını sağlayan bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir. Şirketler görünürlüğü artırmak, dönüşümleri iyileştirmek ve satış hacmini artırmak istediğinde, kanıtlanmış sonuçları olduğu için genellikle SEO’ya bir çözüm olarak bakarlar.

SEO’nun ne içerdiğini anlamanın en iyi yolu bir örnek görmektir. Diyelim ki San Francisco’da peynirli pizzalarda uzmanlaşmış bir pizza dağıtım şirketisiniz. Amacınız işletmenizin görünürlüğünü artırmak ve insanların pizza teslimatı için sizi aramasını sağlamaktır.

“San Francisco’daki en iyi peynirli pizza teslimatı” veya “San Francisco’daki en iyi peynirli pizza” ve hatta “San Francisco’daki en iyi peynirli pizza” gibi anahtar kelimeler için arama motorlarında daha yüksek bir arama sıralaması kazanmak istiyorsunuz. Bunu yapmak için, arama motorlarının nasıl çalıştığı konusunda kapsamlı bilgiye sahip bir SEO uzmanına ihtiyacınız var. Sadece birkaç anahtar kelimeyi Google’da arayabilir ve web sitenizin listenin başında görünmesini bekleyemezsiniz.

SEO söz konusu olduğunda birçok farklı unsur vardır. Bunlar arasında web tasarımı, anahtar kelime araştırması, iyi içerik yazma, web sitenizin güvenli olduğundan ve tüm teknik gereksinimlerle (diğer şeylerin yanı sıra) yolunda olduğundan emin olma yer alır. SEO, kendi yerel bölgelerinde daha üst sıralarda yer almak isteyen yerel işletmeler için de kullanılabilir. Bir SEO uzmanı, görünürlüklerini artırmalarına ve bulundukları şehir veya kasabanın adıyla arama sonuçlarında görünmelerine yardımcı olabilir. Yerel işletmeyi yönlendirmeye çalışırken bu çok önemlidir.

seo
seo

Sıralamanın en üstünde görünen bir web sitesi gördüyseniz, bunun nasıl mümkün olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Eh, SEO sizin cevabınızdır.

Birçok insanın sahip olduğu soru, bir SEO uzmanı işe almak için bütçeleri yoksa ne yapmaları gerektiğidir. SEO ilkelerini uygulamak ve web sitenizi arama sonuçlarında yukarı çıkarmak için yapabileceğiniz birçok şey var, ancak bu her zaman ilk tercihiniz olmayacak. Bütçesi olan şirketlerle çalışmak söz konusu olduğunda, bir SEO uzmanı kiralamak en iyi seçenektir.

İlginizi Çekebilir  Backlink Nedir, Web Siteye Yararları Nelerdir?

Sizin için SEO’yu kimin yaptığını bilmek istediğinizde, şirketinizin BT ekibine veya Pazarlama departmanına sormayı düşünmelisiniz. Ne tür araçlar kullandıklarını, optimizasyon sürecini nasıl yürüttüklerini ve bunun işinize nasıl fayda sağlayabileceğini size söyleyebileceklerdir. Buna ek olarak, bunun gibi makaleler alanında uzmanlar tarafından oluşturulmuştur, böylece zaten bir SEO uzmanı işe almak isteyenler burada birçok yararlı bilgi görebilir (ve biraz paradan tasarruf edebilir).

seo
seo

SEO Nasıl Çalışır, Arama Sıralamalarını Yükseltmek için Web Siteniz Nasıl Optimize Edersiniz?

Bir web sitesini optimize etmeye gelince, kullanabileceğiniz birçok araç ve kaynak vardır. İlk olarak, alan adınızın alakalı ve hatırlanması kolay olduğundan emin olmak istersiniz. Ayrıca kullanıcı dostu bir web sitesi istiyorsunuz.

Web sitenizin her sayfasının arama motorları (blog gönderileri dahil) için optimize edilmesi ve hedeflenen pazarınızla alakalı anahtar kelimelerle uygun içeriğe sahip olması gerekir. Facebook veya LinkedIn gibi sosyal medya platformlarını kullanarak daha fazla trafik oluşturabilirsiniz ve bunların web sitenizle entegre olması

, performanslarını kolayca takip edebilmeniz için olmalıdır.

SEO’nun en önemli kısmı, seçtiğiniz anahtar kelimelerdir. İnsanlar bir arama motoruna yazdığında web sitenizin görünmesine neden olan anahtar kelimeler seçmelisiniz. Dışarıda birçok farklı anahtar kelime araştırma aracı var ve bunları internette bulabilirsiniz, ancak bu makale için Google Anahtar Kelime Planlayıcı kullanacağız.

seo
seo

Yapmak istediğiniz ilk şey, hedef anahtar kelimenizi (“San Francisco’daki en iyi peynirli pizza teslimatı” veya “San Francisco’daki en iyi peynirli pizza” gibi) yazmaktır. Bunu yaptığınızda, o anahtar kelime için tahmini aylık aramaları ve ne kadar rekabet olduğunu size gösterecektir. İlk sekmeyi tıklayıp ardından tüm anahtar kelime türlerini seçerek bunun bir örneğini görebilirsiniz. Ardından, “Anahtar Kelime Planlayıcı” altında “Adwords Ara” yı tıklamak istiyorsunuz. Ardından, kendi ülkenizi ve belirli bir zaman dilimini seçebilirsiniz. Bu şekilde, anahtar kelime rekabetinin zaman içinde nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu