Sakız Yutmak Zararlı mı?

438

    Zararlı mı?

Bir çoğumuzun severek çiğnediği sakızı bazen istemeden yutmak zorunda kaldığımız durumlar oluyor. Yutarken bir çoğumuzun aklına gelen soru sakızı yutmak zararlı mıdır? . Yanlışlıkla yada zorunlu olarak yutmanın yanı sıra isteyerek yutanlar da vardır.

Çocukların vazgeçilmesi sakız, yutarken karşılaşabileceğimiz boğulma tehlikesi dışında ciddiye alınabilecek bir zararı bulunmuyor. Elbette ki boğaza takılmasının yanı sıra içinde barındırdığı kimyasallar ve yapay tatlandırıcılardan ötürü yutulmaması tavsiye edilir.

– Yutulan sakız vücutta kalmaz. Yaklaşık olarak 72 saatte vücuttan atılır. Diğer yiyecekler gibi vücutta parçalanabilen kısımları parçalanarak işlem görür diğer kısımlar ise normal bir yolla vücuttan atılır. Bur da dikkat edilmesi gereken sakız yutmayı bir alışkanlık haline getirmekten kaçınmak. Sürekli yutulan sakız bağırsaklarınızda tıkanıklığa sebep olabilir.

Çocukları bilinçsizce korkutmak yerine onlara karşılaşabilecekleri zararları, sorunları anlatmak daha mantıklıdır. Korkuyla bir yere varılmaz bunu unutmayın.

Sakızı yutup yutmamak size kalmış bir durum, ancak bizlerin tavsiyesi yutmamanız yönündedir. Sakız yutulunca herhangi bir tat alınmadığı için alışkanlık haline getirmeyin. Tat almadığınız bir şeyi yiyerek risk almanın gereksiz olduğunun altını bir kez daha çizerek söylemek isteriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.