Sağlıklı saçlar için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

191

Sağlıklı saçlar için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsanlarda bir gün boyunca yaklaşık olarak 100 tel saç dökülmesi normal olarak belirlenmiştir. Dökülen her saçın yerinden 6-10 hafta içerisinde yeni bir tel çıkar bu da normal bir hesaplama ile bir insanın saçlarının ömrü boyunca 20 defa değiştiğini bize kanıtlamış olur.

Eğer ki kel değilseniz saçlarınıza çok özen göstermeniz gerekir. Genetik durumların dışında saçlar çeşitli nedenlerden dolayı da dökülmektedir. Burada stres ve gerginlik çok önemli bir etkendir.

Şimdi saçlarını korumak ve bakımlarına özen gösterenler için bitkisel yaplarla bu konuya değinmek istiyorum. Bunları maddeler halinde sıralamamız sizin daha iyi kavramanıza da neden olacaktır diye düşünüyorum.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  1. Öncelikle çokta pahalı olmayan vitaminler almalısınız.

  2. Saçlarınızı çok fazla taramamaya dikkat edin bunu şu şekilde sınırlayabilirsiniz sadece şekil vermek istediğiniz zaman saçlarınızı tarayabilirsiniz.

  3. Saç fırçanız veya tarağınızı seçerken kaliteli olmasına özen gösterin eğer ki keskin uçlu metal bir tarak kullanıyorsanız bunlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına neden olacaktır.

  4. Şampuanlarınızı ve saç ürünlerinizin kaliteli olmasına dikkat edin. Her hangi bir şampuanı kafanıza sürmeyin. Sonuçta şampuanlar kimyasal bir karışımdır ve bunlar saçlarınıza zarar verebilir.

  5. Özellikle bayanların dikkat etmesi gereken şey saçlarınızı sıkı bandlarla toplamayın bırakın onlar özgür kalsınlar ya da çok fazla baskı uygulamayın

Buraya kadar olan kısım sağlıklı sağlar için yapmanız gerekenlerdi dilerseniz bir de bitkisel saç yağlarına bakalım.

Sıcak yağ uygulaması

Bu bir anneanne formülüdür ve buna kısaca zeytinyağı yöntemide diyebilirsiniz. Zeytin yağı saçlarınıza parlaklık verecek ve onları besleyecektir iki çorba kaşığı zeytinyağını ısıtıp ve yavaş yavaş saçlı derinize yedirin. Sonra bekletmek için ılık bir havluyu kafanıza sarın.

Hintyağı Uygulaması

Burada yarım bir fincan hintyağını ısıtıp saçlı derinizi ovalayarak yedirin ve emmesini bekleyin. Sonra yavaş yavaş tarayın ve yarım saat sonra şampuanla yukayın

Zeytinyağı İle Birlikte Bal Uygulaması

Yarım fincan yeşil zeytinyağı ile süzme balı karıştırıp iyice kıvama getirin ve sonra 1-2 gün dinlenmeye bırakın daha sonra bunu saçlı derinize ovalayarak yedirin 30 dakika beklettikten sonra bol su ile durulamalısınız.

saç bakımı, , , ,

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.