Saç BakımıSağlık

Saç Derisi Neden Pullanır, Pullanma Nasıl Önlenir?

Saç derisindeki pullanma için ne yapılmalıdır?
Saçlar doğal ve ışıltılı olduğu zaman bir bayanı oldukça etkileyici gösterir. Ama güzel saçları tehdit eden büyük bir sorun vardır, saç derisinin pullanması. Saç derisi kuruduğu ve nem kaybı yaşadığı zaman, pullanıp kepek oluşturabilir. Kepekli saçlar ise doğal güzelliği yok ettiği gibi kişiyi de rahatsız eder. Elbette ki saçlardaki pullanmayı giderecek pek çok yol mevcut. Ama öncelikle saçlarımızın neden pullandığını öğrenmemiz ve buna uygun bit tedavi seçmemiz daha yararlı olacak.

 

Neden pullanma olur?

Saç derisi, hassastır. Kullanılan şampuanlardaki kimyasal içerikler, aşırı sıcak su, hava koşulları, nem kaybı, cilt tipi gibi nedenler hassas ve çabuk kuruyan bir saç derisine neden olur. Aşırı kuru ciltler nem kaybını fazla yaşar. Kaybolan nem kendini en hassas olan yerlerde gösterir. Yüzde bu dudaklar ve burun çevresi iken, saçta saçın derisi olur. Saç derisi kuruyarak dökülmeye ve kepek üretmeye başlar.

 

Peki Pullanma Nasıl Önlenir?
Öncelikle nem kaybı azaltılmalıdır. Nemi en iyi sağlayan su bolca tüketilmelidir.
Size özel bir tarifim var. Bu tarif ile saçlarınız pullanmayacağı gibi derisi iyileşecek ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Zira kuru saçlar mat bir görünüme neden olmaktadır.
1 bardak zeytinyağını benmari usulü ısıtalım. Ve saçlara sıcakken uygulayalım. Saç diplerinden başlayarak, uçlarına doğru iyice yedirelim. Saçları bone ile kapatıp yarım sat kadar bekletelim. Ilık su ile iyice yıkayalım. Sonuç mu? Mükemmel parlaklık ve nemli saç derisi. Artık pullanma olmayacağı gibi sağlıkla da uzayacak saçlarınız ile daha mutlu ve daha güzel hissetmeye hazır olun.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu