Papağan İçin 5 Zararlı Besin

Papağan İçin 5 Zararlı Besin

Papağan besleyen kişiler, kuşlarını genellikle elleri ile beslemeyi severler. Önünüze gelen her besini yedirmeniz bazen bu minik dostlarınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu yazımızda Papağanlar için 5 zararlı besinden bahsederek dikkatli olmanız gerektiğini vurgulamaya çalışacağız.

Papağan İçin 9 Zararlı Besin

1-Çikolata ve Kahve

Papağan beslerken yapacağınız en ufak bir hata ger dönüşü olmayan hataların olmasına neden olabilir. Çikolataya karşı ilgi gösteren bu dostlarınız, içeriğinde bulunan maddeler nedeni ile ishal ve kusma gibi rahatsızlıklara maruz kalabilirler. Bu durum kahve ve çay için de geçerli olup dikkat edilmesi gereken durumlar arasında gösterilmektedir

2-Kabuklu ve Çekirdekli Meyveler

Kuşlar, meyveleri oldukça sever ve gün içerisinde sıkça tüketmeye bayılırlar. Papağın bakımı sırasında da günlük vereceğiniz meyvelerin kabuklu ve çekirdekli olmamasına dikkat ediniz. Çekirdeklerin yutulmaları sonucunda sindirim sistemlerinde sorunlar yaşayan dostlarımız şişkinlik ve nefes borularında çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilir.

3- Yağlı Gıdalar

Kabuklu ve Çekirdekli besinlerde gösterilen hassasiyetler yağlı yiyecekler için de geçerlidir. Papağanlar, yapıları gereği yağlı ya da kızartılmış besinleri tam olarak sindiremezler. Bu türdeki besinlerin tüketimi vücutta yağ birikimine neden olacağı için birçok sağlık sorunununda görülmesine neden olacaktır.

4-Domates

Sağlık açısından oldukça güzel etkileri bulunan domates minik dostlarımız için oldukça zararlı gösterilmektedir. İçeriğinde bulunan yoğun miktardaki asit böbreklerde ufak miktarda tahribatlara neden olabilmektedir.

5- Alkol

bazı kişiler, yalnızlıklarını paylaşmak adına sahiplendikleri bu minik dostlarımızı masalarında da eksik görmemektedir.Alkol tüketimine maruz kalan dostlarımızda kısa süreli zehirlenmeler, solunum yolu enfeksiyonları ve hatta ölümler gözlenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Köpeğinize yüzmeyi Sevdirmek İstermisiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu