Olasılık nedir?

Olasılık nedir?

Olasılık, adından da anlaşıldığı üzere bir olayın olma ihtimalidir. Aynı zamanda matematik konularında da yer alan olasılık, hesaplanabilir özellikleriyle bilim ve felsefe açısından incelenebilir bir durumdur.

 

Örnek;

Atılan bir zarın 3 ten büyük gelme olasılığı nedir?

Çözüm; Uygun durumlar; U={4,5,6} Mümkün durumlar; M={1,2,3,4,5,6} Rightarrow olasılık; P=frac{3}{6}=frac{1}{2} olacaktır

 

Sözlük anlamı;

  • Bir durumun olabilme ihtimali, olabilirlik.
  • Geçmiş zamanda alınan dersler ve geleceğe yönelik analizler doğrultusunda, bir durumun değerlendirilerek olabileceğinin var sayılması. Tüm dokümanlara rağmen kesin sonucun bilinmesinin imkânsız olduğu durumlar ve konular.

Örneklendirelim;

  • Enflasyon artışının Dolar ve Euro yani döviz kurlarıyla olan doğru orantıları, geçmişte her zaman tepki almış ve dünya ekonomilerini sarsmıştır. Yaptığımız analizlere ve edindiğimiz geçmiş bilgilere göre Dolar’ın 3TL’yi geçmesi ve yükselmeye devam etmesi büyük bir enflasyon krizinin habercisi olabilir. Dünyanın en büyük ülkeleri bu durumdan etkilenip ekonomik olarak çökebilir.
  • Matematik dersinde çok fazla konu işlemiştik ve öğretmen hâlen bir sınav tarihi vermemişti. İlk tanıştığımız gün bize sınav yapacağımı söylemem, herkes dersine iyi çalışsın. Ne zaman yapacağımı kestiremeyebilirsiniz, bu sayede kim gerçekten dersime önem veriyor ve çalışkan öğrenmiş oluruz demişti. Geçen gün hoca sınıfa geldi ve birkaç dakika sınıfı izledi. O gün matematik dersinden sınav olabilirdik.

Felsefî olarak anlamı nedir?

Mevcut bir olayın, çerçevesini ne şekildeyken gün yüzüne çıkabileceğini düşünür. Aynı zamanda mevzu bahis olayın etken durumlarını da inceleyerek, aralarındaki yakınlaşmanın ve bağdaşıklığın nesnel bir şekilde ifade edilmesini sağlar. Bu matematik kavramı olarak bilinmekte olup, tamamen düşünme ve işlem yapabilme ile alakalıdır.

İlginizi Çekebilir  Sahibinden Param Güvende Hizmet Bedeli Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu