Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Yaz aylarının son bulduğu bu günlerde, öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar baş göstermektedir. Havaların soğumasıyla birlikte kişiler çeşitli enfeksiyonlara sahip olabilmektedir. Bunun nedeni ise bir soğuyan bir ısınan belirsiz hava durumlarından kaynaklanmaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde bu tür hastalıklar yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.

Peki, hastanın hayatına büyük ölçüde etki eden öksürük nasıl geçer?

  • Öksürük, boğaz ağrısı ve bademcik iltihaplanması gibi hastalıklarla beraber görülür. Bu yüzden ilk olarak hastanın bulunduğu alan, bol bol havalandırılmalıdır.

 

  • İlaçların yanı sıra takviye olarak, bal, pekmez ve vitamin içerikli sebze ve meyve gibi gıdalar tüketilmelidir. Özellikle 1 çay bardağı pekmez içerisine 1 yemek kaşığı karabiber ekleyerek içtiğiniz durumlarda boğazınızda oluşan ağrı hafiflerken diğer bir taraftan öksürük konusunda bariz bir azalma ortaya çıkmaktadır.

 

  • Yine bir su bardağı ılık su içerisine 2 yemek kaşığı bal ekleyerek bunun yanı sıra yarım limon suyunu eklediğinizde ortaya çıkan karışımı sabahları aç karnınıza tüketebilirsiniz. Bu sayede boğaz ağrınızı hafifletebilir misiniz?

 

  • Toz zencefil, bal ve limon karşımı öksürük anlamında adeta mucize bir doğal karışımdır. Her gün düzenli Aralıklarla 1 yemek kaşığı zencefilli baldan tükettiğiniz durumlarda kısa sürede öksürük şikâyetlerinizden kurtulduğunuzu görebilirsiniz.
  • Öksürüğün en büyük düşmanı sıcak bitki çayları ve bol bol içilen sudur. Gün boyu sıklıkla su ve sıcak bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu gibi içecekler boğaz iltihabını kaldırmaya yardımcı olur. Sabah, öğlen ve akşamları 1 fincan sıcak içilmiş bitki çayları boğaz enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.
  • Son olarak da günde en az 1 adet portakal veya taze sıkılmış meyve suyu tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Öksürük nasıl geçer sorusunun en temel cevabı ise sağlıklı beslenmek ve kendimize dikkat etmekten geçer. Mevsime uygun doğru kıyafetleri tercih ederek en başta hastalıklara karşı kendimizi güçlü hissetmeliyiz. Mümkün oldukça sıvı gıdalar tüketmekten kaçınmamalıyız. Aynı zamanda vakit buldukça istirahat etmekte bu süreçte sizlere iyi gelecek bir durumdur.
İlginizi Çekebilir  Bakteri nedir? Nasıl Çoğalır?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu