Nane Limon Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Nane Limon, Ayrı ayrı yerlerde kullansak da,  kış aylarının vazgeçilmez ikilisidir. Yazın çayımıza, çorbamıza kattığımız limon, kış aylarında naneyle bir araya gelerek bir şifa kaynağı haline gelmektedir. Evlerimizde kurutulmuş halde bulunan nane yerine taze nane kullanılması daha faydalı olduğu bilimsel olarak bilinmektedir.

Halk arasında Nane Limon karşımı farklı şekillerde yapılsa da en ideal yöntem şu şekildedir. Anlatılan tarif bir kişi içindir.

 

Nane limon yapımı için gereken malzemeler

 • 1 su bardağısu
 • 1/2 adetlimon
 • 2 tatlı kaşığıkuru nane
 • 1 tatlı kaşığışeker
 • 1 daltaze nane yaprağı
 • 1 dilimzencefil(isteğe bağlı)

Nane Limon Nasıl Yapılır

Daha önce kaynattığımız 300-330 mL (1,5 su bardağı) içerisine yaklaşık 2 tatlı kaşığı kuru nane eklendikten sonra, iyice yıkanmış ve küçük parçalar haline getirilmiş yarım limonu ekledikten

sonra kapağını da kapatarak bir süre dinlenmeye bırakıyoruz (5 dakika kadar). Dinlenme esnasında sıcak suyumuzun da etkisiyle nane ve limon içlerinde bulunan maddeleri suya bırakarak nane limon karışımını meydana getirirler.

Kuru nane ile yapabileceğimiz gibi, taze nane ile de yapılabilir. Belirttiğimiz gibi taze nane ile yapılan karışımlar daha faydalı ve etkilidir. Kuru naneden farkı kaşık ölçüsü yerine yaprak sayısı baz alınır. Yarım limonumuz ile birlikte 7 taze nane yaprağını sıcak suya katarak nane limon karışımını elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nane ve limonu ekledikten sonra suyu kaynatmak yerine daha önce kaynatılmış suyu kullanmaktır.

Kış aylarının bir diğer vazgeçilmezi bal. Hazırladığımız nane limon karışımına 1 çay kaşığı bal ekleyerek karışımınızı tam bir şifa deposuna çevirebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  Ödeme Ne İyi Gelir?

Bir çok yerde nane ve limonu suyla beraber kaynatılması gerektiği belirtilse de bu yöntem tamamen yanlıştır. Kaynatılan besinler vitamin değerlerinin tamamını olmasa da büyük bir kısmını kaybederler.

 

Nane Limon karşımın da ortaya çıkan şifalar;

nane-limon-faydalari-nelerdir
nane-limon-faydalari-nelerdir
 • Soğuk algınlığında en ideal ve doğal bir ilaçtır.
 • Sadece soğuk algınlığında değil günlük hayatta da tüketilerek vücuda dinçlik kattığı gibi zihnin daha verimli çalışmasını da sağlar.
 • Mideyi rahatlatarak, Sindirimi kolaylaştırır.
 • Antidepresan özelliği gösterir.
 • Yüksek miktarda C vitamini içerir.

Unutmadan;

Nane Limon karışımı sadece soğuk algınlığı esnasında değil haftalık olarak tüketilmelidir. Haftada 2 gün tüketerek kendinizi bir çok rahatsızlıktan koruyabilirsiniz.

 

 

 

Bir Yorum

 1. Çoğumuz nane limonu soguk suya katarak kaynatirdik. Artık öyle olmadığını öğrendim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu