Mobil Oyun Motorları Neler?

Mobil oyun yapma rehberi sayesinde her geçen gün talebin arttığı mobil oyun dünyasında kendinize yer bulabilirsiniz. Doğru oyun motorlarını kullanarak kolay şekilde oyun geliştirmeniz mümkündür. Bunun yanında oyun motoru öncesinde karar vermeniz gereken belirli noktalar bulunuyor.

Mobil Oyun İçin Başlangıç Aşaması

Mobil oyun geliştirme için öncelikle bilmeniz gereken özel yazılım ve oyun motorlarına ihtiyacınız olduğudur. Oyun motorunun çalışması için de nispeten kaliteli donanımı olan bilgisayarınızın bulunması gerekiyor. Oyun motorları günümüz teknolojisi ile şimdilik sadece bilgisayar üzerinden çalışmaktadır. Bu yüzden motorları bilgisayarda kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Mac ve PC farkı da kullanacağınız oyun motorunu etkilemektedir.

Uygun Oyun Motoruna Karar Vermek

Mobil oyun geliştirmek için oyununuzun hikayesine, müziklerine, karakterlerine karar verdikten sonra en önemli kısım uygun oyun motorunu seçmektir. Oyun motorlarıyla ilgili olarak bilinmesi gereken ilk nokta bu programların her birisinin belirli amaçlara dönük olarak işlev görmesidir. Bu kapsamda 2D ve 3D oyunlara göre seçim yapmalısınız. Aynı zamanda oyunun yayınlanacağı yer de yine programın ortaya çıkaracağı oyun türü ile belli olacaktır. HTML oyunlar için izlenecek olan rota farklıyken mobil ve PC için farklı rota izlemeniz gerekir.

ieaezz13

Mobil oyun yapma motorları kolay şekilde oyunun yapılmasını sağlamak için oyunda kullanılacak farklı şablonlara sahiptir. Bu durum oyun içinde yer alan mevcut karakterleri, müziği ya da temaları eklemeniz ya da değiştirmeniz gerektiğinde kolay şekilde müdahale edebilmenizi sağlar. Ancak hazır şablon sunan oyun motorları oyunun iç dinamiğini değiştirmenize olanak verecek şablonlara sahip değildir. Bu yüzden ancak şablonların izin verdiği ölçüde oyun geliştirme mümkün olacaktır.

Sürükle Bırak Mobil Oyun Motorları

Sürükle bırak mobil oyun motorları hazır eşya ve şablonların oyun içinde nasıl kullanılacağını belirlemeniz için kullanılır. Oyunda hangi nesnelerin bulunacağını ve hangi sıralamada yer alacaklarını belirlemek için sürükle bırak mantığı kullanılır. Örneğin oyun uygulamasında yüzeyde dikenli bir bitki bulunuyorsa ve program sayesinde bitkinin zarar vereceği şekilde ayarlama yapılırsa karakter her bitkiye yaklaştığında zarar görecektir. Özellikle yeni mobil oyun geliştirmeye başlayanlar için anlaşılır ara yüzü ile avantaj yaratan bu programlar oyunu yapımını kolay hale getirir.

İlginizi Çekebilir  Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Görsel Komut Dosyasına Sahip Mobil Oyun Motorları

Görsel komut dosyasına sahip oyun motorları kod yazmayı gerektirmez fakat oyun motoru kod yazılıyor gibi tepki vermektedir. Her ne kadar karmaşık gibi gözükse de bu türden programlara alışanlar için oyun yapmak oldukça kolay hale gelir. Oyun içinde gerçekleşecek eylemleri ve oyunun mantıksal işleyişini görsel komut dosyaları üzerinden belirlemek mümkündür.

Kodlama Tabanlı Oyun Motorları

Kodlama yaparak oyun geliştirmek özgün oyunlar geliştirmek için tercih edilmektedir. Örneğin PUBG kodlama ile yapılmıştır. Kodlama sayesinde oyunda tüm özellikler karaktere ve oyunun genel akışına verilir. Bu yöntem son derece karmaşıktır ve uzmanlık gerektirir. Her bir hareket

, eylem, oyunun akışı kodlar ile sağlanır. Özellikle karaktere veya oyunun genel yapısına serbestlik kazandırmak için bir durumun alternatifi olacak kodlar da kullanılır. Örneğin karakterin ölümü pek çok nedenden olabilir. Silah ile vurulma, araç ile kaza yapma, yüksek yerden atlama, hayvanların saldırısı gibi etmenler sonucunda karakter ölüyorsa her bir durum için ayrı kod oluşturulduğu için bu gerçekleşiyordur. Kod yazarak mobil oyun yapmak için kodlama dillerine iyi hakim olmanın yanında zaman açısından da esnek olunması gerekir.

En İyi Mobil Oyun Motorları Neler?

En iyi mobil oyun motorları günümüzde mobil oyunların yapımında geliştiriciler tarafından tercih ediliyor. Bu motorlar sıralanacak olursa;

  • Unity; en popüler oyum motorları arasında yer alan Unity kodlama ile çalışıyor. 2D ve 3D oyun yapmayı sağlayan program basit ara yüzüne rağmen kodlama sebebiyle uzmanlık gerektiriyor. Programı iyi şekilde kullanmayı öğrendiğinizde ve kodlara da hakim olduğunuzda dünya çapında tanınacak oyunları program ile yapabilirsiniz.
  • Unreal Engine; son zamanlarda sağladığı gelişmeler ile ciddi bir kullanıcı kitlesi kazanan Unreal Engine 2D ve 3D oyunların hazırlanmasını sağlıyor. Ücretsiz olması en büyük avantajıyken motoru tam anlamıyla kullanmak uzmanlık gerektiriyor. Bunun yanında serbestlik sunması ve çok farklı projelere yanıt vermesi oyun motorunun öne çıkmasında yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu