Mide Gazına Ne İyi Gelir

196

Gaz sancısı, yüzlerce insanın yaşadığı temel sıkıntıların arasında yer alır. Bu sancı hava yutma, lifi yüksek olan gıdaları tüketme ve midede mevcut olan bağırsak hastalıkları yüzünden oluşan bir hastalıktır.

Gaz durumu devam eder ve mevcut gaz vücuttan atılmaz ise, vücutta kramp ve ağrılara, hatta kalp krizi benzerine dahi sebep olabilecek bir hastalıktır.

mide gazı sancısı

Gaz sancısını gidermek için neler yapmak gerekir?

Midenizi rahatlatmak için sıcak su torbası kullanılabilir. Bu sayede karnınızı yanmaktan koruyabilirsiniz.

Nane, ıhlamur, zencefil, papatya ve rezene gibi yatıştırıcı çayları tüketebilirsiniz. Bu çaylar şekilde hissettiğiniz mide rahatsızlığı azaltabilirsiniz.
İki yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırıp, yavaş bir şekilde için. Bu şekilde ağrılarınızı azaltabilirsiniz

Gaz sancısını giderme konusunda akla gelen en iyi yolların başında, sahip olunan yeme içme alışkanlıklarında değişiklik yapmaktır. Mesela tükettiğiniz yağlı ve kızartılmış gıdaları yemekten vazgeçin hatta mümkünse tamamen kesin. Bunun dışında gaz yapma özelliği taşıyan yiyeceklerden uzak durun. Tükettiğimiz bazı yiyecekler, normal olanından daha fazla gaza yol açar. Yemek listenizden bu gıdaları çıkartarak midenizi rahatlatın.

Bu yiyecekleri yemek listenizin dışında bırakarak, yüksek lifli gıdalar tüketebilirsiniz.
Zengin lifli gıdalar, midenizde fazlaca gaza yol açar. Bu şekilde üretilen ve tüketilen gıdaları azaltarak gaz durumunu dengeleyebilir ve ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Bu yolları kullanarak sıkıntınızı gideremezseniz, bir doktora görünmenizi öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.