Mastürbasyon yapmak zararlı mıdır?

484

Cinsel deneyimlerdeki yanlış bilinen başlıklardan biri mastürbasyonun zararlı olduğu görüşüdür. Mastürbasyonun doğal bir eylem olduğunu unutmamak gerekir.

Mastürbasyonun halk nezlinde sakıncalı görülmesinin temelinde dini temeller yatmaktadır. Dini olarak pek takdir edilen bir düzen olarak kabul edilmemektedir. Zaten insanın vücudu gereği gerekli zamanlarda isteğiniz dışında bu tarz gereksinimlerin karşılandığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla gibi bir eylemin sosyal olarak da pek takdir kazanmaması anlayışla karşılanabilir.

Bunun yanı sıra mastürbasyonun sivilce yaptığı, gözleri kör ettiği, cinsel performansınızı olumsuz etkilediğiniz türünde yaklaşımların son derece yanlış ve bilimsellikten uzak olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu tarz yaklaşımların temelinde mastürbasyona karşı olumsuz bakışın etken olduğunu belirtmek gerekmektedir. Aynı zamanda kadınlarda adet düzensizliğine neden olduğuna dair görüşler de bilimsel bir boyut taşımamaktadır.

Mastürbasyonun fizyolojik olarak hiçbir zararı bulunmamaktadır. Ancak dini boyutta takdir edilmediği de bilinen bir gerçektir. Mastürbasyon hakkında söylenenlerin bir çoğunun gerçeği yansıtmadığını ve ileride cinsel performansınızı etkileyecek gelişmelere neden olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.