MARMARİS’İN EN GÜZEL KOYLARI

Uçsuz bucaksız Akdeniz’in turkuazının, Ege’nin zeytin ve turunç kokularıyla dans ettiği bakır cennet Marmaris. ‘Heredot’un ‘Dünyanın en güzel gökyüzüne sahip’ dediği ve yanılmadığını ispatlayan bir yer. Biraz mavi, biraz lacivert ve biraz da turkuazın tam ayarında harika karışımı ile ortaya çıkan ve bilinmeyen bakır koylara sahip Marmaris, yüzyıllardır tüm güzelliğini korumaya devam ediyor. Marmaris’te gidilebilecek en güzel koyların listesini oluşturduk. Marmaris’in en güzel koyları listesinde Bördübet Koyu, Kumlubük Koyu, Çiftlik Koyu, Gebekse Koyu, Selimiye Koyu ve Abdi Reis Koyu yer alıyor…

marmaris koyu

Marmaris’in En Güzel Koyları

Bördübet Koyu: Marmaris’in en güzel koyları listemize Bördübet Koyu ile başlayalım. Kendisini, direkt bir tesis inşaatı olmadığı için şanslı addettiğimiz Bördübet Koyu’na kolay ulaşım için otel seçeneklerini seçerken koya nasıl gideceğiniz de bir kriteriniz olsun. Akdeniz’in Bördübet mavi renginden kendine çalmış ve çam ağaçlarının arkasına güzelliğini saklamış bir koydur. Doğasına, bölge özel koruma alanı olduğu için el sürdürmemiş ve uzun süreli kalıcı olarak konaklamak isteyenlere sırt çevirerek kollarını günübirlikçilere açmaya devam etmektedir.

İsmi, yıllar önce burada saklanan İngiliz askerlerinin “Bird the Bed”, yani “Kuş Yatağı” ismini verdikleri Bördübet Koyu, Marmaris’in Reşadiye Yarımadası’nda yer alıyor. Gerçekten de çok farklı kuşlara ev sahipliği yapan bu koy, harika bir görselliğe sahiptir. 200 metre genişliğinde bir kanal şeklinde çam ormanlarının içine giren bir koydur.

Marmaris’e yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır.  Bördübet Koyuna giderken yol üstündeki diğer koylara da uğrayabilirsiniz: Yedi Adalar, Kambur Kemal, Saklıkoy ve Löngöz Koyları…

Kumlubük Koyu: Marmaris’e gelenlerin, yaklaşık 2 kilometre uzunluğu ile ilk uğrak noktalarıdır. Ziyaretçileri, koyun arka tarafında bulunan farklı kategorideki birçok otel sayesinde bir hayli fazladır. Genellikle Kumlubük otelleri denize sıfır bir şekilde konumlanmıştır. Yalnızca denize sıfır değil oteller dağ yamacında da vardır. Ayrıca sahillerinde şemsiye ve şezlong vardır.

Masmavi boylu boyunca dağın eteklerinden uzanan iki kilometrelik sahil adeta görsel bir şölen sunuyor. Burayı ziyaret etmeden Marmaris tatilinizden dönmemelisiniz. Kumlubük Koyunun sonunda harika bir plajı vardır. Huzurlu, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir.

İlginizi Çekebilir  Windows DNS Değişikliği Nasıl Yapılır? – DNS Nasıl Değiştirilir?

Çiftlik Koyu: Çiftlik, Marmaris’in kendisine sakladığı cennetin bir köşesidir. Çiftlik koyu, asırlık zeytinliklerden ve çamlardan örülen bir yolun sonunda öylesine davetkar duruyor ki davete icabet etmemek mümkün değil. Bu davete yanıt verin, ruhunuza Çiftlik Koyu’nda detoks yapmakta fayda var.

Mis kokulu çam ağaçlarının arasında Marmaris’ta tatil yapmışken çok uzaklara gitmenize gerek yok. Hem doğal bir cennet hem de görenleri hayran bırakan bir tatil köyüdür. Tüm yılın stresini çiftlik koyuna gittiğinizde unutacağınızdan eminiz.

Resimden de görebileceğiniz üzere, harika bir koydur, Çiftlik Koyu… Koyun ortasında bir ada görünmektedir. Çok güzel bir plajı vardır.

Çiftlik Koyu’na ulaşmak için, Bozburun istikametine doğru gidilir. Bayır Köyü’nden sonra Çiftlik Koyu’na ulaşacaksınız.

Gebekse Koyu: Gebekse koyu Çiftlik koyunun hemen yanında yer alır ve mutlaka Marmaris’in keşfedilmesi gereken koyları arasındadır. Size bu koya gitmek için sadece bir sandal yeter. Mavinin binbir rengine Gebekse Koyu bulanmış suyu insanı bir mıknatıs gibi kendine çekiyor.

Selimiye Koyu: yine büyüleyici bir manzara eşliğinde Bozburun’dan çıkıp Selimiye Köyü’ne ulaşılıyor. Ada koyun karşısında bulunuyor, oldukça da kıyıya yakın, bu da nefis bir manzara oluşturuyor. Sesten, insandan uzak bir tatil için seçilebilen bir koy, mavi turda gibi huzurlu bir ortam sunuyor.

Abdi Reis Koyu: Güneş, kum, deniz birleşimine dalışın da eklendiği harika bir koydur. Marmaris’in akvaryumu işte burası. Özellikle ziyaretçilerden dalış sporu ile ilgilenenlerin en çok ziyaret ettiği koy kendini herkese hayran bırakarak uğurluyor. Deniz canlılarının türlü türlüsünün olduğu bu koyun en can alıcı özelliği dalış sporlarını sevenlerin vazgeçilmez adresi olmasıdır.

Amos Koyu: Tertemiz, boylu boyunca uzanan bir sahil düşünün. Adı da Amos koyu olsun. Hem yaz aylarının hem de Marmaris’in koylarının Amos koyu cennet köşesidir. Ne kadar Turunç ile Kumlubük arasında bilinse de yine de keşfedilmeyi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu