Mantar Nasıl Temizlenir

Mantar nasıl temizlenir?

Her ne kadar pek çok kişi bu konuda bazı fikirler ortaya koymuş olsa da, elbette ki mantar nasıl temizlenir dediğinizde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Pek çok kişi mantar acaba yıkanmalı mı yoksa temizlenmesi yeterli mi gibi sorularda tedirgin kalmaktadır. Bazı kişiler yıkanması gerektiğini söylerken bazıları da sadece temizlenmesinin yeterli olacağını söylemektedir. Elbette ki yıkanması durumunda bilinen bir durum vardır ki, mantar yıkama esnasında suyu içerisine almasından dolayı lezzetinin azaldığı ortadadır.  Her ne kadar her mantar için bu geçerli olmasa da bazı mantarlar için sadece temizlik yeterli olabilmektedir.

Suyun içinde bekletmeyin

Eğer ki lezzet açısından mantarın su ile temasının daha az olmasını istiyorsanız, nemli bezle temizlenmesi mümkün olmayan kirli mantarlar için şu şekli uygulayabilirsiniz.

Marketten ya da pazardan aldığınız mantarlar, bembeyaz ve temiz değil ise tek tek su ile yıkamanız daha doğru olabilir. Fakat hiçbir zaman su içerisinde bekletmeyiniz. Hem söylenenlere göre mantar nasıl temizlenmelilezzeti azalabilir hem de kararması daha kolay olacaktır. Bunun için suyun içerisinde bekletilmesi öneriler arasında yer almaz. Tek tek yıkadığınız mantarları ise bekletmeden kurulamak, sizlere yardımcı olabilecektir.

Nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz.

Sadece bizim ülkemizde değil de tüm dünyada aslında bu mantar temizliği gündeme gelmiş durumda. Mantarın yıkanması değil de genel olarak nemli bir bez ile temizlenmesi tavsiye edilenler arasında yer alıyor.

Yapılan bazı araştırmalar ile aslında mantarın yıkanması ve temizlenmesi arasında pek bir fark görülmüyor gibi. Her ne kadar kararma konusunda bazı değişiklikler söz konusu olsa da, lezzet ve yağ çekmesi açısından pek bir kuşkuya gerek yok. Yapılan bazı deneyler ile birlikte mantarların yıkanma ve suda bekletilme esnasında içerisinde su aldığı gözlemlenmiştir. Su da bekletilen mantarların ise bekletilmeyenlere göre içerisine pişirilme sırasında daha az yağ çektiği gözlemlenmiştir.

Mantarın kabukları soyulmalı mı?

İlginizi Çekebilir  Thomas Alva Edison Kimdir? Ampulün İcadı

Özellikle mantarın kabuklarını soymanıza gerek yok aslında. Zaten mantarları tek tek ovuşturarak yıkarken, üst tabaka kendiliğinden soyulacaktır. Bu da yeterli olabilir. İsterseniz ekstra bir şekilde kabuklarını soyabilirsiniz.

Nasıl temizlenir?

Bu bilgilerin yanı sıra mantar nasıl temizlenir bilgileri arasında şunlara da yer verebilmemiz mümkündür.

  • Mantarların sapları, bıçak ya da her hangi bir kesici kullanmadan el ile üst kısmından ayrılabilir.
  • Üst kısmında siyah bir zar var ise ellerimiz ile birlikte bu kısım soyulabilir. Bu işlemi kolaylaştırmak için zarın uç kısmını bir bıçak yardımı ile kaldırabilir ve soyabilirsiniz.
  • Zar soyulduğu durumda mantarın beyazlığı bariz ortaya çıkacaktır. Yine aynı şekilde mantarın sap kısmı için de bu geçerli bir durumdur.
  • Zarlarını aldıktan sonra isteğe göre nemli bir bez ile geriye kalan siyahlıklar temizlenilir. Eğer ki siyah zar tabakaları soyduğunuzda ortadan kalkmışsa bu işlemede gerek duyulmayabilir.
  • Mantarları eğer ki soymadan önce yıkamak istiyorsanız, bunun için sebze fırçaları tercih edebilirsiniz. Marketlerde ya da bazı noktalarda satılan bu fırçalar, diş fırçalarına benzer ve yıkama esnasında sizlere kolaylık sağlarken, dış kısmında kalan tortu ve diğer dış etkenleri daha kolay temizlemenize yardımcı olacaktır.

Genel olarak mantar nasıl temizlenir sorularına bu bilgiler cevap verebilmektedir. Eğer ki mantar normalinden çok kirli, siyah tortu ve tabakalar normalinden çok daha fazla ise ilk olarak yıkamak daha sağlıklı olabilir. Fakat temiz ve daha beyaza yakın ise yıkamadan sadece zarını soyarak, nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Ekstra bir suda bekletilmeye gerek yoktur. Eğer ki su da beklettiyseniz, sudan çıkardıktan sonra kurulayarak pişirmeye almanız, kararmayı önleyecek ve daha güzel bir görünüm sunabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu