Bankalar

Kredi Kartı Limiti Neden Artırılmaz

Hayatımıza gireli henüz çok uzun bir zaman olmasa da kredi kartı neredeyse hayatımızda vazgeçilmez bir hal aldı. Bazen sağladığı kolaylıklar bazen ihtiyaç anında adeta cankurtaran görevi görmesi bizi neredeyse kendisine bağımlı hale getirdi. Özellikle yüksek limitli kartlar pek çok üründe nakit alımlarda yaptıramayacağımız peşin fiyatına taksitler, kazandırdığı ekstra imkanlarla doğru kullanıldığında büyük kolaylıklar sağlamakta. Fakat ne var ki limit arttırımında kredi kartını kullanmış olduğumuz banka belli şartlar aramakta ve bu şartlar uygun değilse limiti kendi belirlediği oranda sınırlı tutmakta. Kredi kartınızın mevcut limitini Atm, mobil bankacılık hizmetleri ya da internet bankacılığı hizmetleri aracılığı ile öğrenebilir, yine aynı yöntemlerle arttırım talebinde bulunabilirsiniz.

bayramda bankalar çalışır mı

 Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Artar?

Kredi kartınızın limitinin ne kadar artacağı sizin talebinizin yanı sıra bankanın da uygun gördüğü koşullara göre belirlenir. Belgelenebilir gelir durumunuz, banka siciliniz mevcutta ki ödemeleriniz göz önüne alarak ne kadarlık bir limitin sizin için uygun olduğuna karar verilerek bu limit sizin talebinizle uyuşuyorsa istemiş olduğunuz miktarda arttırım yapılır.

 

 Kredi Kartı Limiti Neden Artırılmaz?

Kredi kartı limit artışı için başvuru yaptığınız halde banka tarafından bu talebiniz kabul edilmemişse bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bunları üç ana başlık altında toplayarak inceleyebiliriz.

 Ödemeler

Bankalar kredi kartı limit artışı talebinizde öncelikle geçmiş dönem ödemelerinizde gecikme olup olmadığını kontrol eder. Ödemelerinizi gününde yapmış olmanız bunun yanı sıra başka bankalarda da gecikmede olan ürünleriniz olmamalı.

 Kredi Notu

Kredi notunuz bankacılık işlemlerinizde önemli bir faktördür. Sadece kredi kullanmak istediğinizde değil kredi kartınızın limitini arttırmak istediğinizde de karşınıza kredi notunuz çıkacaktır. Düşük kredi notu mevcut limitinizin artırılmasının önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Kredi notunuzun yüksek olabilmesi için ödemelerini daima gününde ve eksiksiz olarak yapmanız yararlı olur. Bunun yanı sıra pek çok bankada kullanılmadığı halde açık olan boş hesaplar da kredi notunuzu az da olsa olumsuz etkiler. Bu nedenle mümkün olduğunca kullanmadığınız hesapları kapatmanız yararınıza olacaktır.

 Aylık Gelir

Kredi kartı limitinizin artırılmasında dikkat edilen bir diğer husus ise aylık belgelenebilir gelirinizdir. Belgelenemeyen gelirleriniz ne yazık ki limit artışınız değerlendirilirken göz önüne alınmaz.

Bu koşullardan herhangi birinde ki olumsuzluk sicilinizi olumsuz etkileyeceğinden limit artışınız reddedilecektir. Unutmamak gerekir ki aldığınız her ret sicilinize eksi olarak yansır. Bu nedenle yeterli koşulları karşıladığınızı düşünmüyorsanız artış talebinde bulunmak için biraz daha beklemeli ve şartlarınızı düzelttikten sonra talepte bulunmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu