Köpeklerde Obezite Sorunu ve Obezite Tedavisi

Köpeğiniz her geçen gün tembelleşiyor ve sürekli yemek istiyor ise ortada büyük bir sorun var demektir. Her geçen gün azalan egzersizler Köpeklerde Obezite başlangıcı olarak gösterse de bu olayların altında ciddi sağlık sorunları da olabileceği düşünülmektedir. Köpekler, obez oldukları andan itibaren iskelet yapıları baştan aşağı değişerek çeşitli yüklerin omuzlarına binmesine neden olur. Her köpek obeziteye maruz kalacak diye bir durum yoktur. Bu durumun oluşmasına neden olan etmenler arasında sahiplerin büyük bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Beslenmeden kaynaklı sorunlar arasında gösterilen obezite, Köpeklerde de aynı sonuçların meydana gelmesine neden olmaktadır. Beslenme sonucunda köpeğinizin karnı aşağıya doğru sarkıyor ve sadece bir tarafı doluyor ise kilo artışlarının kısa bir sürede kontrol altına alınması gerektiğini belirtir. Sarkmış bir karın, boğumlanmış bir boyun, sırt bölgesinde meydana gelen gelişmelerin tamamı Köpeklerde Obezite belirtisi olarak gösterilmektedir. Veteriner kontrolü ile bu durumu tescil edebilirseniz bazı önlemler almanız gerekeceğini de biliyorsunuzdur.

4a 2

İnsanlar, kilo vermek adına nasıl beslenme ve diyet programları uyguluyor ise bu durum köpekler içinde geçerlidir. Diyet mama ve egzersiz çalışmaları köpeklerde kısa sürede etki göstereceği için sabırlı hareket etmelisiniz. Köpek metabolizması, insanlara göre daha hızlı çalışacağı için düzenli yürüyüşlere çıkabilir, çeşitli egzersizler ile köpeğinizi hareketlendirebilirsiniz. Beslenme konusunda ise kat’iyen kararlarınızdan geri durmayarak diyet mama ile beslemeniz kısa sürede etki almanıza olanak sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Timsahlar ve Vücut Yapıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu